Co przysługuje niepełnosprawnemu po udarze mózgu? To częste pytanie zadawane przez opiekunów takich osób. Udar mózgu to groźny stan, zagrażający życiu. Na skutek braku dopływu krwi do tkanek mózgu, dochodzi do obumarcia jego części.
Na skróty:
Co przysługuje niepełnosprawnemu po udarze mózgu?
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Lekarz orzecznik z ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta przysługuje tylko ubezpieczonym. Wniosek o przyznanie renty składa się w ZUS, który wyznacza termin, wizyty lekarza orzecznika. Należy pamiętać o tym, że lekarz orzecznik może uznać nas za częściowo lub całkowicie niezdolnych do pracy, oraz za niezdolnych do pracy trwale lub czasowo. Na wysokość oraz okres przyznawania renty, ma wpływ określenia charakteru niezdolności do pracy.
Zasiłek pielęgnacyjny dla niepełnosprawnego po udarze mózgu
W ZUS można starać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, na pokrycie wydatków wiążących się z koniecznością zapewnienia opieki oraz pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania. Wszelkie formalności załatwia się w gminie.
Świadczenie pielęgnacyjne dla niepełnosprawnego po udarze mózgu
Jeżeli jakaś osoba jest zmuszona zrezygnować z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem rodziny, może wystąpić ona o świadczenie pielęgnacyjne. Bliski chory musi jednak posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności po udarze mózgu
Osoba po udarze może starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. Posiadanie takiego orzeczenia wiąże się z przywilejami więc warto postarać się o nie jak najszybciej, niezależnie od chęci kontynuowania pracy lub przejścia na rentę. Wydawaniem orzeczeń zajmują się powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Orzeczenie pozwala na np: korzystać z ulg w środkach komunikacji, zwolnień od opłat za abonament radiowo-telewizyjny czy też z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Osobom z orzeczeniem przysługuje dodatkowa przerwa w pracy oraz dodatkowe 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.
Usługi opiekuńcze dla pacjentów po udarze mózgu
Osoby zajmujące się chorym po udarze mogą zgłosić się do regionalnego ośrodka pomocy społecznej o przyznanie tzw. usług opiekuńczych. To pomoc w codziennych czynnościach – od umycia się i ubrania, po zażycie leków.
Dostęp do rehabilitacji dla pacjentów po udarze mózgu
Po udarze rozpoczyna się rehabilitację: wczesną, która rozpoczynana jest zaraz po udarze oraz wtórną – prowadzona do kilku lat po udarze. Ćwiczenia są prowadzone na oddziale neurologicznym I kontynuowane na oddziale rehabilitacyjnym lub w przychodni zajmującej się rehabilitacją, może być także prowadzona w warunkach domowych. Skierowanie na rehabilitację wczesną wydaje lekarz oddziału neurologicznego, neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego, a na wtórną lekarz POZ.
Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla pacjentów po udarze mózgu
Każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie pokryć wkładu własnego za sprzęt, lub potrzebuje sprzętu rehabilitacyjnego, który nie jest refundowany przez NFZ, może zwrócić się do: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po refundację trzeba starać się przed zakupem sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, z wyprzedzeniem najlepiej paru miesięcy gdyż cała procedura może trwać spory okres czasu.
Sprzęt rehabilitacyjny i środki pomocnicze dla pacjentów po udarze mózgu
Są to między innymi: obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, cewniki, pieluchy, inhalatory i inne
Poradnik refundacji, limity finansowania oraz % wkładu własnego na dany produkt można znaleźć na naszej stronie, w zakładce “Refundacja”.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, co przysługuje niepełnosprawnemu po udarze mózgu.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami!
Odwiedź nas na facebooku!