Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Co przysługuje z NFZ po amputacji?

co przysługuje z nfz po amputacji

Amputacja jest jednym z najbardziej radykalnych sposobów leczenia, lecz mimo tego pozwala odzyskać możliwie największą sprawność i uwalnia od bólu. Sama utrata kończyny jest już dużym szokiem dla osoby, która przeszła operację, a dodatkowo pojawiają się różne, nowe ograniczenia. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap dla każdego pacjenta.

Proteza – pierwsze kroki

Przez jakiś czas po amputacji niezbędne jest prowadzenie rehabilitacji i ćwiczeń, by pacjent mógł przygotować się do życia z protezą. Następnym etapem jest określenie, do czego proteza ma służyć na co dzień, jakie są oczekiwania, a następnie dobierane jest odpowiednie rozwiązanie. To bardzo ważne, ponieważ nie każda proteza pasuje do konkretnego kikuta. Bardzo ważne jest więc, by pacjent miał dopasowaną protezę do indywidualnych potrzeb. W czasie oczekiwania na protezę stałą, otrzymuje się protezę tymczasową, która przygotuje kikut do protezy ostatecznej oraz pozwoli pacjentowi oswoić się z nową sytuacją.

Dofinansowanie na protezę z NFZ

Na zakup protezy przysługuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety zazwyczaj nie pokrywa ono 100% kosztów wykonania protezy. Warto więc szukać wsparcia również w innych miejscach, na przykład Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie bądź fundacjach.

W ramach NFZ pacjentowi przysługuje proteza raz na 3 lata. Po półtora roku użytkowania można również uzyskać środki na jej naprawę.

Jak zdobyć dofinansowanie z NFZ?

By zdobyć dofinansowanie z NFZ należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do specjalisty takiego jak chirurg czy ortopeda. Kiedy uda się już uzyskać wniosek z kodem na wykonanie protezy, dokument należy potwierdzić w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.

W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
  • pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
  • ulgi na przejazdy,
  • niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
  • możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
  • ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj.

Więcej porad