Dyskopatia (przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa) jest uwypukleniem jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur. Objawami tej dolegliwości są: ból okolicy kręgosłupa z promieniowaniem wzdłuż dróg nerwowych, zaburzenie czucia, drętwienie, mrowienie, niedowład, czy osłabienie mięśni danej kończyny. Dyskopatia szyjna występuje rzadziej niż lędźwiowa, ale jest równie dokuczliwa.
Na skróty:
Dyskopatia szyjna – przyczyny:
Przyczyny dyskopatii nie są jednoznacznie określone, ale na pewno na jej rozwój ma wpływ:
- fizjologiczne procesy starzenie się,
- patologie w obrębie budowy kręgosłupa,
- osłabione mięśnie,
- siedzący tryb życia (brak ruchu, praca biurowa, praca w zawodzie kierowcy),
- nadwaga,
- uwarunkowanie genetyczne,
- urazy, wypadki,
- stres, wzmożone napięcie mięśni szyi,
- przeciążenie kręgosłupa,
- osteoporoza,
- niewłaściwa pozycja spania.
Dyskopatia szyjna – objawy:
Głównym symptomem dyskopatii szyjnej jest tępy ból w tej okolicy kręgosłupa promieniujący wzdłuż kończyny górnej. Można ją zdiagnozować na podstawie badania neurologicznego oraz poprzez wykonanie badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Ból ten zmniejsza się podczas prawidłowej pozycji leżącej, a nasila podczas chodzenia i siedzenia.
Inne objawy przepukliny jądra miażdżystego to:
- drętwienie kończyny górnej,
- zaburzenie czucia w całej ręce lub jej części,
- zawroty głowy,
- osłabienie siły mięśniowej, niedowład niektórych grup mięśniowych.
Leczenie dyskopatii szyjnej
W stanie ostrym choroby zalecane jest przyjmowanie leków, najczęściej są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Zaleceniem jest również noszenie specjalnego gorsetu usztywniającego szyję. Leczenie nie powinno trwać zbyt długo, ponieważ może całkowicie rozluźnić mięśnie i pozbawić je siły.
Ważne jest ułożenie się w odpowiedniej pozycji, aby bardziej nie drażnić korzeni nerwowych. Tu niezbędną wydaje się poduszka ortopedyczna do spania, na której głowa leży w przedłużeniu kręgosłupa, co jest prawidłową jej pozycją. Gdy ból utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z porady fizjoterapeuty i skorzystać z zabiegów takich jak terapia manualna oraz ćwiczeń wg McKenziego, które odbarczą uciskany nerw. Do tego celu stosuje się specjalny wyciąg na odcinek szyjny. W dyskopatii szyjnej wskazane jest także masowanie mięśni przykręgosłupowych oraz zachowanie prawidłowej postawy ciała, szczególnie podczas siedzenia i stania (utrzymanie lordozy szyjnej).
Podsumowanie
Każdy zabieg musi odbywać się w gabinecie rehabilitacyjnym, ponieważ odcinek szyjny jest jednym z trudniejszych w rehabilitacji. Wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych poprzez prawidłowe wykonywanie ćwiczeń będzie oddalało wizję operacyjnego usunięcia dyskopatii szyjnej.