Dyskopatia szyjna to choroba krążków (dysków) położonych między kręgami kręgosłupa w danym jego odcinku.
Na skróty:
Czym są krążki międzykręgowe?
W uproszczeniu krążki międzykręgowe to gąbeczki, które znajdują się między kręgami, zapewniając amortyzację oraz umożliwiając ruchomość kręgosłupa. Dzięki nim, kręgi nie trą o siebie podczas ruchów (np. zginania, skręcania itp.). Wskutek zmian zwyrodnieniowych krążki tracą uwodnienie, które zapewnia im sprężystość i utrzymuje ich prawidłowy kształt. Zmieniony degeneracyjnie krążek może częściowo wysunąć się spomiędzy kręgów do kanału kręgowego, tworząc przepuklinę. Przepuklina krążka międzykręgowego w kanale kręgowym może ucisnąć rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe z niego wychodzące – wówczas powoduje objawy. Możliwa jest obecność przepuklin, które nie uciskają tych struktur i tym samym są bezobjawowe i niewymagające żadnego leczenia.
O przyczynach dyskopatii dowiesz się z naszego artykułu.
Objawy dyskopatii
Głównym objawem dyskopatii w tym odcinku kręgosłupa jest ból okolicy szyi. Może być odczuwany przez pacjenta miejscowo, punktowo, ale może być też rozlany. Dolegliwości mogą występować cały czas lub jedynie przy niektórych ruchach lub ułożeniu szyi. Silny ból może ograniczać możliwość poruszania szyją, powodować jej sztywność. Ból może promieniować – częściej do kończyn górnych (jednej lub obu) od barku do ręki, rzadziej w okolicę potylicy lub żuchwy. Oprócz bólu, pacjent może odczuwać także mrowienie, drętwienie, zmienione czucie lub brak czucia w obrębie jednej lub obu kończyn górnych. Dyskopatia może powodować osłabienie siły mięśniowej ręki, co może powodować trudności z utrzymaniem przedmiotów (mogą wypadać z ręki), podnoszeniem cięższych przedmiotów, trudności z sięganiem ręką ponad głowę.
Dyskopatia szyjna- sposoby leczenia
Zalecane jest noszenie kołnierza ortopedycznego typu Florida lub miękkiego typu Schanza. Stosowane jest również leczenie farmakologiczne, najczęstsze grupy leków to:
- NLPZ, czyli Niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Steroidowe leki przeciwzapalne
- Spazmolityki
Bardzo istotną rolę w leczeniu dyskopatii odgrywa fizjoterapia. Ważne jest jednak, by pamiętać o tym, że takie działanie można wdrożyć w sytuacji braku bólu i stanu zapalnego.
Należy pamiętać, że odcinek szyjny jest jednym z trudniejszych w rehabilitacji i każde działanie powinno odbywać się w gabinecie rehabilitacyjnym.
Zapraszamy do kontaktu!
Odwiedź nas na facebooku.