Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Haluksy – wszystko co musisz wiedzieć

haluksy

Stopa to część ciała, która narażona jest na liczne kontuzje, jednak najczęstsza przypadłość, która ją dotyka to paluch koślawy, inaczej nazywany haluksem. Paluch koślawy początkowo nie daje żadnych objawów, lecz wraz z upływem czasu pojawia się ból, utrudniający chodzenie i normalne funkcjonowanie. Dodatkowo, występują także trudności z doborem obuwia z powodu deformacji. Z tego artykułu dowiesz się, co jest przyczyną haluksów, jak można je leczyć oraz jaki sprzęt do tego wykorzystać.

Na skróty:

Czym są haluksy?

Haluks jest to choroba zwyrodnieniowa stopy, która polega na odchyleniu kości śródstopia. Paluch zmienia swoją pozycję, odchyla się w stronę przeciwną i przybliża do pozostałych palców. To prowadzi do wybrzuszenia u podstawy dużego palca, przypomina kość wystającą ze stopy, a to powoduje ból i dyskomfort.

Przykładowe objawy haluksa:

– ból dużego palca u nogi oraz w stopie w miejscu wybrzuszenia

– obrzęk i poszerzenie przedniej części stopy

– chroniczne uczucie zmęczenia stóp

– wykształcenie nieprawidłowego wzorca chodu

Przyczyny powstawania haluksów

Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksa zalicza się:

  • Czynniki generyczne – odpowiadają za większość przypadków wśród dzieci i młodzieży.
  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia – z tego powodu haluks często występuje u kobiet, które noszą szpilki lub buty z wąskimi noskami.
  • Nadmierne płaskostopie – haluks częściej występuje u osób, u których wcześniej pojawiły się inne deformacje.
  • Napięcie ścięgna Achillesa.
  • Przebyte urazy stóp.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak uniknąć problemu haluksów?

Haluks to przypadłość, która postępuje wraz z czasem, więc zaniedbanie pierwszych objawów może doprowadzić do poważnych zmian w obrębie przodostopia czy występowania stanów zapalnych. Jeśli osoba nie rozpocznie leczenia odpowiednio wcześnie, konieczna może okazać się operacja.

Jeśli chcemy uniknąć wystąpienia palucha koślawego, należy się więc zgłosić do lekarza od razu, gdy zauważymy, że paluch odchyla się w bok. Warto od razu wprowadzić leczenie zachowawcze, by choroba nie przeszła do zaawansowanego stopnia. Należy przywiązywać do tego szczególną uwagę, jeśli wiemy, że ktoś w rodzinie borykał się już z tym problemem. Profilaktycznie można również unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie oraz stosować wkładki ortopedyczne.

Leczenie haluksów i dobór sprzętu

Sposób na leczenie haluksów jest wiele. Warto stosować wszelkiego rodzaju kliny i separatory. Dodatkowo należy stosować wkładki i półwkładki, a także opaski do ćwiczeń czy korekcji. Pomocne może okazać się również stosowanie aparatów korekcyjnych. Pomóc może również fizjoterapia, jeśli będzie skupiać się wokół stawu objętego zapaleniem. Świetnym uzupełnieniem mogą okazać się także zabiegi fizykoterapeutyczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mowa np. o fali uderzeniowej, ultradźwiękach czy laserze wysokoenergetycznym.

Jaki sprzęt polecamy?

Kliny

W początkowej fazie występowania palucha koślawego, zaleca się noszenie klinu międzypalcowego, który prostuje paluch. Dobry będzie klin z firmy Footmate, model G 003 lub G 001 oraz klin z żelowym pierścieniem G 024 i G 002. Można także zakupić klin z podwójnym pierścieniem, np. Footmate G 022. W przypadku, gdy pierwsza kość śródstopia zostaje podrażniona przez ocieranie buta, warto pomyśleć o klinie z obejmą stopy, np. model Footmate G 033. By oddzielić nachodzące na siebie palce, należy stosować separatory. Polecamy model Footmate G 049.

Wkładki

Leczenie haluksów warto zacząć od noszenia wkładek, które rozdzieją palce i korygują je. Dzięki nim poprawi się również ogólny komfort chodzenia. Polecamy szczególnie wkładki Footmate modele Epsilon oraz Sigma, a także wkładki Footwave Halux. Można stosować również półwkładki, np. Footmate G 031.

Aparaty korygujące

Ważne jest, by zakładać aparaty korygujące haluksy, które utrzymują palec w prawidłowej pozycji przez wiele godzin. Dzięki nim można często uniknąć operacji, gdyż opóźniają one proces zniekształcania się dużego palca. Polecamy Footmate O010 Hallux Doctor Gel. Warto stosować także aparaty na noc, czyli specjalne szyny, które za pomocą rzepa i naturalnej skóry odwodzą paluch w celu naprostowania go.

Opaski

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się opaski korekcyjne, które naprostowują paluch podczas chodzenia, przykładowo Footmate O008. Warto pomyśleć także o zakupie opaski do ćwiczeń Footmate K 010.

Leczenie operacyjne

Jeśli choroba jest już w bardzo zaawansowanym stopniu i występują już znacznie rozwinięte zmiany w obrębie palucha, konieczna jest chrurgiczna korekcja w stawie śródstopno-paliczkowym. W czasie zabiegu pierwsza kość śródstopia jest rozcinana, a następnie zespala się ze sobą jej fragmenty. Rekonwalescencja po takiej operacji trwa ok. 5 tygodni, a podczas jej trwania trzeba chodzić w specjalnym obuwiu pooperacyjnym.

Więcej porad