Na skróty:
Wyroby przeciwżylakowe
Żylaki to problem, który dotyczy ok. 60% społeczeństwa, jest to konsekwencja siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej oraz złej diety. Problem ten dotyka zarówno młodych jak i starszych, przy czym częstość zachorowań wzrasta z wiekiem. Dowiedz się, jak dobrać artykuły przeciwżylakowe.
Czym jest kompresjoterapia?
Jedną z metod leczenia, ale także zapobiegania żylakom jest tzw. kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na terapii indywidualnie dobraną siłą, za pomocą różnego rodzaju opatrunków, rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Ten sposób leczenia jest skuteczny na każdym etapie choroby, także uznany w profilaktyce, zwłaszcza u osób z grupy zwiększonego ryzyka (kobiety w ciąży, osoby z obciążeniem rodzinnym). Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej siły (największej w kostce, słabnącej ku górze) rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskają kończynę w taki sposób, by wspomóc w niej krążenie krwi żylnej. Kompresja wywołuje ucisk na zewnętrzną powierzchnię nóg, równomiernie rozkładając nacisk na ścianki. Dzięki temu umożliwia wchłanianie się obrzęków oraz zapobiega ich tworzeniu. Ponadto poprzez zredukowanie średnicy żył, kompresja pozwala na ponowne zamykanie się zastawek i zmniejszenie ilości cofającej się krwi do kończyn dolnych, a przez to reguluje cyrkulację żylną.
W zależności od umiejscowienia choroby żylnej zalecane jest noszenie podkolanówek, pończoch lub rajstop uciskowych. Podkolanówki pomogą osobom z żylakami albo obrzękiem stawu skokowego i podudzia. Jeśli problem ten występują w całej kończynie dolnej, niezbędne są pończochy lub rajstopy.
I stopień kompresji
Artykuły przeciwżylakowe I klasy kompresji (ucisk 15 – 21 mmHg) powinny być używane ze względu na profilaktykę oraz leczenie pierwszych etapów choroby żylnej, takich jak np.: narastający obrzęk kończyn w czasie dnia, uczucie ciężkości nóg, pojawiające się tzw. pajączki żylne oraz w przypadku, gdy jesteśmy obciążeni genetycznie tą chorobą. Zakładanie podkolanówek I stopnia ucisku jest także zalecane podczas długich podróży samochodem, samolotem lub w pracy w pozycji siedzącej, kiedy nogi przez dłuższy czas pozostają w bezruchu. Krew wtedy gromadzi się w dolnej ich części i ma utrudniny odpływ w stronę serca.
Ważne jest również, aby pamiętać o wykonywaniu prostych ćwiczeń (np. zginaniu grzbietowo- podeszwowym stóp), aby wspomóc pracę układu żylnego. Narażone na żylaki kończyn dolnych są także kobiety w ciąży. Macica wywiera dodatkowy nacisk na żyłę główną w organizmie, co z kolei zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych nóg. Powodem żylaków jest też szybko podnoszący się poziom progesteronu, który osłabia naczynia krwionośne. W ciąży krew podwaja swoją objętość, przez co organizm musi bardziej wysilić się, by pompować krew przez żyły. W tej sytuacji pomocne są rajstopy ciążowe lub pończochy o zmiennym ucisku. Jeśli kobieta do tej pory nie zauważyła u siebie żylaków, profilaktycznie wskazane są rajstopy 1. stopnia ucisku. Jednak, gdy zmiany żylne już występują, to podczas ciąży będą się one pogłębiały. Należy wtedy nosić rajstopy II stopnia ucisku, które wspomogą układ żylny, wzmocnią żyły i nie dopuszczą do groźnego obrzęku.
II stopień kompresji
Niezastąpioną metodą leczniczą dla pacjentów z dolegliwościami żylnymi jest terapia kompresyjna za pomocą wyrobów II klasy ucisku. Ciśnienie w okolicy kostek pod wpływem tych wyrobów wynosi 22-32 mmHg. W przypadku niewydolności żylnej słabnie ścianka żyły, pogarsza się funkcjonowanie zastawek żylnych i naczynia krwionośne rozszerzają się. Ciśnienie wywołane przez wyroby II klasy kompresji pomaga we wspieraniu prawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych i stabilizuje krążenie krwi.
Podkolanówki, pończochy lub rajstopy II stopnia ucisku szczególnie wskazane są dla osób z żylakami pierwotnymi lub wtórnymi, po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych na żyłach oraz w przypadku zakrzepicy.
Wyroby kompresyjne II stopnia służą również w walce z dużym obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych, ponieważ ściskając tkanki, a przez to i ściany żył, wzmacniają je i zapobiegają zastojom żylnym oraz mechanicznie przesuwają limfę do węzłów chłonnych. Wspomagającą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest unoszenie kończyny dolnej na wysokość serca. Zaleca się wykonywanie tego ćwiczenia kilka razy w ciągu dnia przez co najmniej 15 min. Dostępne są również specjalne kliny przeciwobrzękowe, które można stosować podczas snu.
Przeciwwskazania stosowania terapii uciskowej to: zaawansowana niedrożność żył obwodowych, niewyrównana niewydolność serca, septyczne zapalenie żył. Warto też zasięgnąć porady lekarza w doborze odpowiedniego wyrobu dla siebie.
Artykuły przeciwżylakowe dostępne na rynku
Na rynku istnieje wiele firm produkujących artykuły przeciwżylakowe. Artykuły te różnią się sposobem wykonania, grubością i składem materiału oraz kolorystyką.
Rajstopy, pończochy i podkolanówki z materiału o strukturze siateczki 140 DEN są bardzo eleganckie i delikatne, a zarazem trwałe i skuteczne. Idealnie modelują sylwetkę. Posiadają bardzo bogatą gamę kolorów. Dobrze sprawdzają się szczególnie latem przy wysokich temperaturach, gdy żylaki jeszcze bardziej dokuczają. Produkty klasyczne zaś wykonuje są z grubszego włókna 360 DEN. Doskonale kryją przebarwienia skóry. Występują w wersji z palcami otwartymi lub zamkniętymi.
Istnieją też podkolanówki produkowane specjalnie dla panów, wykonane z bardziej trwałego materiału z dodatkiem bawełny i włókien bakteriostatycznych, dających dodatkowy komfort noszenia. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru podkolanówek, pończoch lub rajstop uciskowych. Do tego celu trzeba wykonać pomiary w odpowiednich miejscach nogi (obwód nad kostką, łydki, pod kolanem, środkowej i górnej części uda) oraz zmierzyć długość kończyny dolnej. Pomiary należy wykonać zaraz po przebudzeniu, kiedy noga jest najbardziej wypoczęta, bez opuchlizny.
Czym jest terapia uciskowa?
Celem terapii uciskowej jest przywrócenie fizjologicznego kierunku krążenia krwi w żyłach, który został zaburzony na skutek niewydolności zastawek. Ponadto zmniejsza objętość zalegającej krwi oraz usprawnia się jej przepływ zapobiegając tym samym zakrzepicy żył głębokich. Terapia przeciwdziała poszerzaniu się żył i redukuje widoczne żylaki powierzchniowe, zmniejsza obrzęki, bolesność, ciężkość nóg, uczucie zmęczenia i drętwienia. Jest to metoda, która działa zewnętrznie w miejscu choroby, przez co nie ma ubocznych skutków na inne organy.
Podsumowanie
Dobrze dobrane artykuły przeciwżylakowe, regularnie stosowane o zmiennym stopniu kompresji zmniejszą nasilenie pierwszych objawów choroby. Dodatkowo produkty uciskowe nie dopuszczą do dalszego jej rozwoju, a także spowodują jej cofnięcie.