Stopa zbudowana jest z 26 kości, które tworzą 33 stawy, wzmocnione przez ponad 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Jest to, więc część ciała narażona na wiele kontuzji i dysfunkcji. Jedną z nich jest boczne odchylenie palucha, czyli tzw. Halux. Częściej problem ten dotyczy kobiet. Początkowo nie sprawia bólu, ale z czasem w stawie śródstopno-paliczkowym może rozwinąć się stan zapalny, który jest bolesny i utrudnia normalne funkcjonowanie. Dochodzi do tak dużych deformacji, że trudno dobrać jest jakiekolwiek obuwie. Przyczyną haluksów jest opadnięcie łuku poprzecznego stopy, noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz predyspozycje genetyczne. Jak leczyć haluksy?
Na skróty:
Jak uniknąć problemu haluksów?
Haluksy to choroba postępująca, dlatego należy ją leczyć od samego początku, kiedy zauważymy, że paluch odchyla się w bok, a główka pierwszej kości śródstopia wychyla się. Gdy ktoś w rodzinie wcześniej borykał się z tym problemem, warto profilaktycznie unikać butów na wysokim obcasie, z wąskim noskiem oraz stosować odpowiednie wkładki ortopedyczne.
Jak leczyć haluksy? Metody:
KLINY:
W początkowej fazie tej zmiany wskazane jest noszenie klinu międzypalcowego, który odwodzi koślawy paluch i w ten sposób prostuje go: KONOWE KLINY MIĘDZYPALCOWE Footmate SL011 Kliny „Marcin II” dodatkowo posiadają kołeczek, dzięki któremu można regulować odchylenie palucha. Od niedawna na rynku pojawiły się kliny odwodzące z pierścieniem, dzięki któremu lepiej trzymają się on na palcu: Klin na halluksy z pierścieniem Footmate G003. W przypadku, gdy odstająca głowa pierwszej kości śródstopia zostaje podrażniona przez ocieranie buta, przydatne będą kliny z osłoną:Klin na halux z osłoną Footmate G002. Aby oddzielić nachodzące palce na siebie należy stosować separatory. Bardzo dobrym rozwiązaniem deformacji palców są wkładki profilaktyczne Full Corector firmy CORBBY, które skutecznie rozdzielają palce, korygują je i rozluźniają. Corector redukuje i łagodzi nacisk, przynosi ulgę w bólach, odciąża obolałe miejsca w obrębie palców stopy.
WKŁADKI I PELOTY
Warto też zacząć leczenie haluksów od noszenia wkładek na płaskostopie poprzeczne, które podniosą łuk poprzeczny stopy, a tym samy ustawią kości śródstopia w swoim fizjologicznym położeniu: Korygujące wkładki do butów Mazbit Venus. Dostępne są również peloty do wklejenia do butów o tym samym działaniu. Jeśli chcemy ustawić kości śródstopia prawidłowo, a także poprawić ogólny komfort chodzenia właściwe będą amortyzujące wkładki silikonowe.
APARATY KORYGUJĄCE
Na noc ważne jest, aby zakładać aparaty korygujące palucha koślawego, utrzymujące palec w prawidłowej pozycji przez wiele godzin: Aparat korekcyjny haluxa na noc Variteks 510. Są to swego rodzaju szyny, których zadaniem jest odwodzenie palucha w celu naprostowania go, przy pomocy dołączonego rzepa oraz naturalnej skóry lub materiału . Istnieje też możliwość aktywnego korygowania zniekształcającego ustawienia palucha, dzięki zastosowaniu unikatowego systemu zawiasowego w aparatach typu Hallufix. Badania naukowe wykazały, iż taki aparat korekcyjny opóźnia proces zniekształcania dużego palca, co często prowadzi do uniknięcia operacji. Zmniejsza ryzyko wystąpienie nawracających stanów zapalnych, a także jest sposobem na uniknięcie choroby zwyrodnieniowej stawów. Polską wersję Hallufixu wyprodukowały firmy Footmate i Mazbit Korektor MAZBIT.
PLASTRY I OPASKI
Dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu haluksa są plastry kinesiotaping Kinesio Tape na haluks QMED . Skutecznie odciągają palucha i naprostowują go podczas chodzenia. Można je stosować nawet w obuwiu dopasowanym. Służą też jako osłona przed otarciem. Podobne działanie mają różnego rodzaju opaski na palucha ochraniające bolesne miejsca Haluks cover MAZBIT.
APARATY DO ĆWICZEŃ HALUKSÓW
W rehabilitacji wszystkich jednostek chorobowych bardzo istotne znaczenie mają ćwiczenia. Należy wzmacniać określone partie mięśniowe, inne znów rozluźniać. Tak samo jest w przypadku haluksów. Aparat do ćwiczeń HalluFit firmy QMED łagodzi napięcia powstające po zewnętrznej stronie dużych palców stóp i rozciąga przykurczone mięśnie. Ponadto można stosować poduszki sensoryczne lub półkule, które poprawiają stabilność, balans i koordynację ruchową. Stożkowe kolce znajdujące się na tych przyrządach pobudzają zakończenie nerwowe, rozluźniają je i odprężają, dzięki czemu uzyskujemy efekt przeciwbólowy.
LECZENIE OPERACYJNE
Ostateczną formą, która wspiera leczenie haluksów jest chirurgiczna korekcja w stawie śródstopno-paliczkowym, przez zastosowanie różnych metod. Okres rekonwalescencji trwa ok. 5 tygodni. Należy wtedy chodzić w specjalnym obuwiu pooperacyjnym (np. POSTOPERATIVE SHOE firmy Qmed). Po wygojeniu rany należy wdrożyć profilaktykę przeciw haluksowi, aby deformacja ta nie powtórzyła się.
Czytaj więcej
TUTAJ przeczytasz o tym jak zadbać o zdrowie stóp.