Jak poprawić mobilność osób starszych?

jak poprawić mobilność osób starszych

Zastanawiasz się, jak poprawić mobilność osób starszych? Seniorzy z racji wielu doskwierających im chorób i swojego wieku w pewnym czasie zaczynają mieć coraz większe problemy z samodzielnym poruszaniem się. Potrzebują nie tylko poświęcenia im coraz większej opieki, ale również wsparcia z zakresu poprawy mobilności. Poznajcie sposoby, jak poprawić mobilność osób starszych. 

Jak poprawić mobilność osób starszych? Najważniejsze aspekty.

Aktywność fizyczna to podstawa

Na skutek wieku w organizmie zmiany zachodzą w każdym z układów z naszego ciała. Choroby i schorzenia zaczynają coraz bardziej ograniczać mobilność i aktywne życie. Nie można zaprzeczyć, że brak ruchu, aktywności fizycznej nawet w postaci spaceru może spowodować spadek wydolności, zmniejszenie siły mięśni i kłopoty ze stawami. Badanie przeprowadzone przez WHO wykazało, że regularna aktywność fizyczna seniorów zwiększa ich równowagę i zapobiega upadkom. Jednak co w sytuacji kiedy senior choruje, jego organizm jest osłabiony i nie ma mowy o podjęciu jakiejkolwiek aktywności fizycznej? Z pomocą przychodzi profesjonalny sprzęt medyczny, którego głównym zadaniem jest właśnie poprawa mobilności osób starszych.

Balkoniki – gwarancja stabilności i mobilności dla osób starszych

Podstawową funkcją balkonika jest to aby ułatwić poruszanie się i zagwarantować stabilność pacjenta. Balkoniki dostępne są w różnych wariantach. Są chodziki statyczne, które idealnie dbają o równowagę pacjenta, ale wymagają od użytkownika większej siły rąk. Ma to jednak swoje zalety bo dzięki temu aktywizowane są mieśnie górnych partii ciała. Z kolei balkoniki kroczące dostosowują się do ruchów pacjenta. Nie ma potrzeby ich podnoszenia podczas użytkowania więc sprawdzą się u osób z ograniczoną sprawnością kończyn górnych. Istnieją także balkoniki na kółkach, które zdecydowanie zapewniają największą płynność podczas poruszania. Ten typ sprawdza się u pacjentów z silnym poczuciem równowagi.

Na balkoniki można uzyskać także refundację z NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).

Laski, kule, czwórnogi, trójnogi – zwiększą płaszczyznę podparcia

Te produkty medyczne mają ogromne znaczenie w utrzymaniu równowagi i wsparciu mobilności osób starszych. Dzięki nim powstaje trzeci, a przy dwóch kulach nawet czwarty punkt podparcia. Dzięki temu zwiększa się poczucie równowagi pacjenta, a kończyna dolna jest odciążona.
Są bardzo wygodne w użytku, dzięki lekkiej, aluminiowej konstrukcji i w większości przypadków posiadają uniwersalny uchwyt, dzięki któremu laska będzie odpowiednia zarówno dla prawej, jak i lewej ręki. Dla bardziej wymagających są też kule z anatomicznie wyprofilowanym uchwytem dedykowanym na prawą lub lewą stronę. Regulacja wysokości umożliwia dostosowanie każdego z tych produktów dokładnie do naszego wzrostu. W przypadku czwórnogu lub trójnogu podpórki szeroko rozstawione gwarantują samodzielne stanie laski oraz wyjątkową stabilność przy korzystaniu z niej.

W Senioralnym znajdziecie wiele rodzajów produktów medycznych, które ułatwią mobilność. Oferujemy możliwość wypożyczenia sprzętu oraz wsparcie w uzyskaniu refundacji.

Więcej porad