Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Przygotowanie domu do potrzeb seniora

przygotowanie domu do potrzeb seniora

Nasze społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się na świecie. Obecnie seniorzy, definiowani jako osoby powyżej 60. roku życia, stanowią 25% społeczeństwa, a w roku 2030 będzie to 30%. Niestety, to, że dłużej żyjemy, nie oznacza, że dłużej jesteśmy zdrowi. Liczba lat przeżytych w dobrej kondycji wśród polskich seniorów utrzymuje się na stałym poziomie, niższym od obserwowanego w krajach zachodnich. Średnio Polak/Polka żyje w zdrowiu 8 lat po ukończeniu 65 roku życia, podczas gdy obywatele Norwegii mają przed sobą aż 15 lat. Przez pogarszającą się sprawność ruchową ludzie starsi narażeni są na liczne kontuzje, które bardzo często zdarzają się w domu. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej. Sprawdź, jak przygotować poszczególne pomieszczenia

Na skróty:

Jak stworzyć bezpieczny i wygodny pokój dla seniora?

Podstawą wyposażenia pokoju sypialnianego jest oczywiście łóżko (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-331/). Dla osoby starszej bardzo ważna jest jego odpowiednia wysokość – powierzchnia spania nie powinna sięgać wyżej niż do kolan. Do dyspozycji mamy modele z przytwierdzonymi barierkami ułatwiającymi przyjmowanie pozycji siedzącej. Podpórki możemy także dokupić oddzielnie (https://senioralny.pl/podporka-pod-plecy-ar-220-armedical/). W sypialni, która w przypadku seniorów często spełnia także funkcje pokoju dziennego, ważne miejsce zajmują także fotele. Dla osób starszych dostępne są specjalne modele geriatryczne.

By zminimalizować ryzyko potknięcia, należy zrezygnować także z dywanów i chodników, jeśli to możliwe zdemontować progi i usunąć zalegające kable i przewody. Seniorzy zazwyczaj potrzebują wsparcia w poruszaniu się, dlatego należy zapewnić im kule (https://senioralny.pl/kula-inwalidzka-lokciowa-z-obejma-regulowana-dwustopniowo-fs-933l-timago/) lub balkonik (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/), w zależności od potrzeb. Szerokość drzwi powinna być na tyle duża, by pozwolić na swobodne manewrowanie balkonikiem czy kulą.

Jak przystosować łazienkę dla seniora?

Łazienka to pomieszczenie, które wymaga zazwyczaj największych modyfikacji, by zapewnić seniorom komfort i bezpieczeństwo przy codziennej toalecie. Niezwykle istotne jest pozbycie się wszelkiego rodzaju dywaników, a zastąpienie ich matami antypoślizgowymi. Łazienka to mokre pomieszczenie, więc należy zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku jak tylko się da.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia łazienki są poręcze i uchwyty (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren). Są konieczne dla osób w podeszłym wieku, które mają problemy z utrzymaniem równowagi oraz wstawaniem. Świetnie sprawdzą się w okolicach umywalki, toalety czy prysznica lub wanny. W przypadku toalety można zakupić nawet specjalną nakładkę na sedes, która nie tylko go podwyższy, ale również posiada poręcze (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-z-uchwytami-bocznymi/).

To co jest niezwykłym ułatwieniem dla seniora to taboret (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/) lub krzesło pod prysznic (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/) lub w przypadku wanny ławka (https://senioralny.pl/lawka-wglebna-do-wanny-timago/). Dzięki temu osoba starsza będzie mogła wziąć prysznic w pozycji siedzącej bez ryzyka upadku. Jest też to dla niego bardziej komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie będzie wymagać od niego aż tak dużo wysiłku.

Funkcjonalna kuchnia osoby starszej

Kuchnia również wymaga przystosowania, kiedy w domu znajduje się osoba w podeszłym wieku. Warto zamienić sprzęty AGD na proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Co więcej warto zastanowić się nad rozmieszczeniem mebli, by jak najbardziej ułatwić seniorowi poruszanie się i zaoszczędzić mu niepotrzebnego wysiłku. Warto również pamiętać, by potrzebne elementy wyposażenia znajdowały się w dolnych szafkach lub takich, do których dostęp jest wygodny.

Orzeczenie o niepełnosprawności – jak zdobyć?

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.

W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
  • pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
  • ulgi na przejazdy,
  • niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
  • możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
  • ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj.

(https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)

 

Więcej porad