Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Jak używać maty do akupresury?

jak używać maty do akupresury

Teoretycznie maty do akupresury są proste w użyciu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie podłoże, umieścić na nim matę i się na niej położyć. W praktyce istnieje jednak kilka istotnych kwestii, które musisz wziąć pod uwagę. Jak używać maty do akupresury? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Mata do akupresury – co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz używać?

Oto najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę przed rozpoczęciem korzystania z maty:

  • Instrukcja

Zanim zaczniesz korzystać z maty, zapoznaj się najpierw z instrukcją, którą dołączył do niej producent. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, by wiedzieć jak jej używać, a także jak ją czyścić i przechowywać.

  • Czas i częstotliwość

Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z matą do akupresury, koniecznie stosuj się do zaleceń czasowych. Zaleca się, by masaż trwał nie mniej niż 20 minut, a optymalny czas to 30/40 minut. Tak naprawdę zależy to od Twoich upodobań i osobistych preferencji. 20 minut to jednak czas, po którym zaczniesz odczuwać korzyści płynące z oddziaływania maty na organizm.

Mimo zaleceń, pierwsze zetknięcie z matą może być na tyle bolesne, że początkowe masaże powinny trwać krócej. Stopniowo powinno wydłużać się ich czas. Najlepiej, by osoba początkująca używała maty przez 5 do 10 minut, potem należy zwiększyć to do 20 minut, a osoba zaawansowana około 30-40 minut, lecz tak naprawdę jest to już kwestia indywidualna.

  • Podłoże

Im twardsze podłoże pod matą, tym większy ucisk. Możesz położyć się bezpośrednio na podłodze, a gdy potrzebujesz wzmocnionego nacisku w konkretnej partii ciała, możesz ułożyć pod nią poduszkę lub zwinięty ręcznik. Jednak jeśli chcesz, by ucisk był łagodniejszy, możesz umieścić matę na łóżku lub materacu. Takie rozwiązanie jest zalecane, gdyż wtedy mata lepiej dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa.

  • Aplikacja maty na ciało

Kiedy używasz maty, pamiętaj, że musi ona przylegać bezpośrednio do ciała, a kolce muszą stykać się ze skórą. Jeśli ból będzie zbyt duży, na początku możesz kłaść się na macie w cienkim, lekkim ubraniu. Gdy już przyzwyczaisz się do dyskomfortu możesz położyć się w samej bieliźnie, co zwiększy ucisk i krążenie krwi.

  • Poduszka

Bardzo często maty do akupresury występują w zestawie z poduszką. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają problemy z bólami karku, szyi czy głowy. Można korzystać z całego zestawu lub poszczególnych elementów oddzielnie.

  • Okłady

Masaże matą do akupresury można wykonywać szczególnie wieczorem, przed snem. Ułatwi to zasypianie i sprawi, że sen będzie głęboki i lepszej jakości. Po zakończeniu masażu warto przykryć się kocem lub zrobić okład, by utrzymać uczucie ciepła.

W jaki sposób możesz korzystać z maty?

Jest kilka podstawowych i najczęściej używanych sposób na korzystanie z maty do akupresury. Oto one:

  • Na leżąco – ten sposób wybierany jest najczęściej, a jednocześnie jest najprostszy. Możesz leżeć klasycznie na plecach lub na brzuchu.
  • Na siedząco – jest to świetne rozwiązanie, jeśli na co dzień spędzasz w tej pozycji wiele godzin. Sprawdzi się zarówno podczas pracy, jazdy samochodem czy oglądania telewizji. Wtedy masaż obejmuje nie tylko kręgosłup, ale także pośladki i uda.
  • Na stojąco – można używać maty w ten sposób, kiedy wykonujesz jakąś czynność, która wymaga długotrwałego stania, jak np. gotowanie. Możesz wtedy stać na macie i wykonywać masaż stóp, by pomóc im się zregenerować.

Kiedy nie powinieneś używać maty?

Mata do akupresury może być używana prawie przez każdego, ale jest kilka wyjątków. Kolce nie ranią skóry, lecz istnieje taka możliwość, gdy jest ona wrażliwa i bardzo cienka. Dlatego też osoby, które mają słabe krążenie, chorują na cukrzycę lub z problemami dermatologicznymi czy po przebytym zawale serca nie powinny jej używać. Nie zaleca się jej również dla dzieci, kobiet w ciąży oraz w przypadku świeżych ran, ostrych stanów zapalnych, a także oparzeń. Z kolei osoby chorujące na nowotwory powinny uzgodnić tę kwestię z lekarzem.

Więcej porad