Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Jak zapobiegać odleżynom?

jak zapobiegać odleżynom

Już po kilku tygodniach leżenia w łóżku na ciele pacjenta mogą pojawiać się trudno gojące rany, zwane odleżynami. Jest to schorzenie, które jeśli już się rozwinie, to proces leczenia jest męczący i długotrwały.  Z tego artykułu dowiesz się jak zapobiegać odleżynom i dlaczego to bardzo ważne dla Twoich podopiecznych.

Czym są odleżyny? Wprowadzenie, występowanie i przyczyny.

Odleżynami nazywa się uszkodzenie tkanki, do którego dochodzi na skutek długotrwałego ucisku. Może to dotyczyć również często powtarzającego się ucisku na skórę oraz wszystkie tkanki podskórne. Dodatkowo odleżyny sprzyjają rozwojowi owrzodzeń, które nie leczone mogą powodować miejscową martwicę.

Jak podają badania opublikowane w czasopiśmie “ Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece” w Polsce to schorzenie może dotyczyć od 3 do 17% pacjentów przebywających w szpitalach oraz do nawet 28% chorych przebywających pod opieką domową.

Do najczęstszych przyczyn, które wpływają na powstawanie odleżyn zalicza się przede wszystkim brak prewencji, czyli dopuszczanie do częstego leżenia w jednej pozycji lub zbyt niesystematyczne zmiany pozycji pacjenta. Czynnikiem, który wpływa na powstanie tego stanu chorobowego jest także wiek pacjenta. Już po 80 r.ż. wzrasta ryzyko wystąpienia odleżyn. Dodatkowo czynnikami są: typ budowy pacjenta, czy choroby współistniejące.

jak zapobiegać odleżynom

Gdzie najczęściej dochodzi do powstawania odleżyn?

Najbardziej narażonymi na powstawanie takiego rodzaju owrzodzeń są obszary na ciele w okolicach kości krzyżowej, potylicy, łydek, ud, czy kostek. Miejsce powstania odleżyn uzależnione jest przede wszystkim od tego w jakiej pozycji najczęściej przebywa pacjent. Jak wspomnieliśmy we wstępie odleżyny mogą pojawiać się już po kilku tygodniach, dlatego zaraz po zauważeniu pierwszych objawów trzeba zapobiegać odleżynom. Brak profilaktyki w takiej sytuacji może doprowadzić do wdania się zakażenia, a dalej nawet do śmierci pacjenta.

Jak zapobiegać odleżynom?

Jeśli nie jesteśmy specjalistą a opiekujemy się osobą leżącą w warunkach domowych warto odwiedzić specjalistę, który wyjaśni jak zapobiegać powstawaniu odleżyn i da praktyczne wskazówki pracy z osobą leżącą.

Najważniejszą kwestią przy takim schorzeniu jest używanie materaców przeciwodleżynowych. Ich zaletą jest dopasowanie się do użytkownika, a dodatkowo automatyczne zmiany sił nacisku na ciało użytkownika. Kolejną z kwestii, która musi zostać tutaj omówiona jest jak najczęstsza zmiana pozycji osoby chorej.
Najlepiej aby usytuowanie było zmieniane nawet co dwie godziny. Zmieniamy pozycje pacjenta z boku na bok. Dodatkowo aby zapobiec bezwiednym powrotowi ciała do poprzedniej pozycji warto wyposażyć się w specjalne podpory, które to uniemożliwiają.

Dodatkowo sposobem zapobiegania będzie również obserwacja naszego podopiecznego. . Ciało pacjenta samo wyśle sygnały, że coś może być nie tak. Jednym z nich może być pojawiające się miejscowe zaczerwienienie skóry. Wykrycie takich stanów jak najwcześniej pozwala na szybkie działanie i zapobieganie powstaniu odleżyn.

Najważniejsza jest profilaktyka!

Jak często podkreślają eksperci najważniejszym działaniem i profilaktyką przy takim schorzeniu jest zmiana nacisku na skórę pacjenta, czyli zmiana jego pozycji. Nie można dopuszczać do przebywania w jednej pozycji takiej osoby przez kilka, czy kilkanaście godzin.

Warto wspomnieć również o tym, że odleżyny nie dotyczą jedynie pacjentów leżących, powstanie tego schorzenia dotyczyć może osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Czytaj więcej

TUTAJ przeczytasz o sposobach leczenia rwy kulszowej.

 

Więcej porad