Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to krępujący problem, który spotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, dotyka zwłaszcza osoby w podeszłym wieku i dzieci. Lekarz, to jedyna osoba, która może jasno orzec o rodzaju nietrzymania moczu na podstawie częstości wizyt w ubikacji i stopnia natężenia dolegliwości.

Na skróty:

Czym jest nietrzymanie moczu?

Jest to  udokumentowany bezwiedny wypływ moczu przez cewkę moczową (a więc z wyłączeniem przetok), który powoduje problemy higieniczne i społeczne i jest obiektywnie stwierdzony.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu występujące u dorosłych?

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu , czyli niekontrolowany wyciek , który związany jest z chwilowym napięciem mięśni brzucha. Zdarza się to w trakcie kaszlnięcia czy śmiechu.
  • naglące nietrzymanie moczu, charakteryzuje się zróżnicowaną przyczyną występowania.  Osoba cierpiąca na ten rodzaj nietrzymania moczu odczuwa konieczność natychmiastowego opróżnienia pęcherza, aczkolwiek ilość moczu jest zróżnicowana,
  • mieszane nietrzymanie moczu, stanowi połączenia wysiłkowego i naglącego
  • neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza, którego przyczyną może być uszkodzenie mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów.
  • kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji, czyli oddawanie moczu po skorzystaniu z ubikacji, co spowodowane jest faktem, że mocz nadal obecny jest w cewce moczowej.
  • funkcyjne nietrzymanie moczu,  związane jest z brakiem możliwości dotarcia do toalety w momencie, kiedy istnieje potrzeba z niej skorzystania. Zaliczymy tu sprawność poznawczą na obniżonym poziomie czy  niedowidzenie.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Ważnym elementem walki z nietrzymaniem moczu jest fizjoterapia mięśni dna miednicy, najlepiej gdy przebiega ona pod okiem specjalisty, wprowadzenie takich ćwiczeń na własną rękę mogą dać negatywne skutki. Wzmocnienie mięśni obserwuje się już 3 miesiące po zaczęciu praktyki. Istotnym także jest także rodzaj spożywanych przez nas płynów i produktów żywnościowych. Warto pamiętać, że ograniczenie spożywania napojów nie zadziała dobrze, wprost przeciwnie, pęcherz zacznie pracować w sposób nieprawidłowych.  Kawa i alkohol to substancje, która działają moczopędnie, więc przyczynią się również do zwiększenia ilości wizyt w toalecie, należy zatem ograniczyć ich ilość w codziennym funkcjonowaniu.

W Senioralnym znajdziecie wiele rodzajów produktów medycznych, które ułatwią Wam zmaganie się z nietrzymaniem moczu. W razie wątpliwości, jesteśmy otwarci, by Ci pomóc. Skontaktuj się z nami przez stronę lub napisz do nas na facebooku.

Więcej porad