Nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to krępujący problem, który spotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, dotyka zwłaszcza osoby w podeszłym wieku i dzieci. Lekarz, to jedyna osoba, która może jasno orzec o rodzaju nietrzymania moczu na podstawie częstości wizyt w ubikacji i stopnia natężenia dolegliwości.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Jest to  udokumentowany bezwiedny wypływ moczu przez cewkę moczową (a więc z wyłączeniem przetok), który powoduje problemy higieniczne i społeczne i jest obiektywnie stwierdzony.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu występujące u dorosłych?

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu , czyli niekontrolowany wyciek , który związany jest z chwilowym napięciem mięśni brzucha. Zdarza się to w trakcie kaszlnięcia czy śmiechu.
  • naglące nietrzymanie moczu, charakteryzuje się zróżnicowaną przyczyną występowania.  Osoba cierpiąca na ten rodzaj nietrzymania moczu odczuwa konieczność natychmiastowego opróżnienia pęcherza, aczkolwiek ilość moczu jest zróżnicowana,
  • mieszane nietrzymanie moczu, stanowi połączenia wysiłkowego i naglącego
  • neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza, którego przyczyną może być uszkodzenie mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów.
  • kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji, czyli oddawanie moczu po skorzystaniu z ubikacji, co spowodowane jest faktem, że mocz nadal obecny jest w cewce moczowej.
  • funkcyjne nietrzymanie moczu,  związane jest z brakiem możliwości dotarcia do toalety w momencie, kiedy istnieje potrzeba z niej skorzystania. Zaliczymy tu sprawność poznawczą na obniżonym poziomie czy  niedowidzenie.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Ważnym elementem walki z nietrzymaniem moczu jest fizjoterapia mięśni dna miednicy, najlepiej gdy przebiega ona pod okiem specjalisty, wprowadzenie takich ćwiczeń na własną rękę mogą dać negatywne skutki. Wzmocnienie mięśni obserwuje się już 3 miesiące po zaczęciu praktyki. Istotnym także jest także rodzaj spożywanych przez nas płynów i produktów żywnościowych. Warto pamiętać, że ograniczenie spożywania napojów nie zadziała dobrze, wprost przeciwnie, pęcherz zacznie pracować w sposób nieprawidłowych.  Kawa i alkohol to substancje, która działają moczopędnie, więc przyczynią się również do zwiększenia ilości wizyt w toalecie, należy zatem ograniczyć ich ilość w codziennym funkcjonowaniu.

W Senioralnym znajdziecie wiele rodzajów produktów medycznych, które ułatwią Wam zmaganie się z nietrzymaniem moczu. W razie wątpliwości, jesteśmy otwarci, by Ci pomóc. Skontaktuj się z nami przez stronę lub napisz do nas na facebooku.

Więcej porad