Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Opieka nad osobą po wylewie – jak przygotować dom?

opieka nad osobą po wylewie

Każdy słyszał kiedyś o wylewie, ale czy wiesz dokładnie czym on jest? Jest to rodzaj udaru mózgu, które dzielimy na kilka typów, ze względu na ich przyczynę. Mogą to być udary niedokrwienne, których powodem jest zatkanie naczyń krwionośnych mózgu przez jakąś przeszkodę oraz udary krwotoczne, gdzie krew wylewa się z tętnic czy żył na skutek urazu lub nadciśnienia tętniczego.

Jeśli wylew obejmuje obszar w mózgu odpowiedzialny za ruch, mowę lub czucie może dojść do niedowładu lub paraliżu części ciała, za którą odpowiedzialny jest dany obszar kory mózgowej.

Na skróty:

Czy Twój dom jest gotowy na potrzeby osoby po wylewie?

Stan pacjenta po wylewie może być różny, ale opieka nad taką osobą zawsze jest wyzwaniem. Bardzo często bowiem taka osoba jest niesamodzielna i wymaga pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Ważnym zagadnieniem podczas przygotowań do opuszczenia szpitala, jest ocena bezpieczeństwa w domu i jego przygotowania dla pacjenta. Zaangażowanie pacjenta i jego rodziny oraz planowanie wypisu po chorobie jest bardzo ważne, aby zapewnić pacjentowi wszystkie zasoby, których może on potrzebować, aby zmaksymalizować powrót do zdrowia w bezpiecznym środowisku. Powinieneś skupić się przede wszystkim na zmodyfikowaniu trzech pomieszczeń, czyli kuchni, łazienki i sypialni. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Na początku powinieneś zlikwidować wszelkie bariery architektoniczne i zadbać o niezbędny sprzęt.

Osoba po wylewie – jakie modyfikacje wprowadzić w domu

Najważniejsze po wylewie jest, by pacjenci mogli odzyskać niezależność. Dlatego też modyfikacje powinny ułatwiać codzienne czynności, takie jak kąpiel, wstawanie z łóżka, jedzenie, korzystanie z toalety czy pielęgnacja. Zadbaj o:

Rehabilitacja po wylewie a sprzęt

Rehabilitacja po wylewie pozwala na zwiększenie szans na sprawne funkcjonowanie pacjentów oraz ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań. O tym, jaka rehabilitacja będzie konieczna w przypadku danego pacjenta decyduje charakter doznanej niepełnosprawności. Dopasowana do pacjenta rehabilitacja jest nieodłączną częścią procesu rekonwalescencji chorego i powinna zostać wdrożona najszybciej jak to możliwe. Najlepiej, by pacjent ćwiczył 3-4 razy dziennie po około 20 minut, lecz plan rehabilitacji powinien być dopasowany idealnie do jego możliwości. Może ona przebiegać w różny sposób – w zależności od stopnia porażenia.

Rehabilitacja w domu obejmuje ćwiczenia takie, jak poranna gimnastyka, zginanie i prostowanie kończyn, próby samodzielnej zmiany pozycji czy nawet chodzenia. Dodatkowo powinno wdrożyć się naukę słownego komunikowania się czy też odręcznego pisma.

Przy rehabilitacji w domowym zaciszu pomocny może okazać się sprzęt rehabilitacyjny, który powinien wpływać przede wszystkim na poprawę siły mięśni. Sprzęt taki dobiera fizjoterapeuta. Warto zaopatrzyć się we wszelkiego ortezy i stabilizatory, które przeznaczone są szczególnie dla osób dotkniętych niedowładem. Najlepsza jest orteza (https://senioralny.pl/orteza-na-reke-i-przedramie-manutec-fix-m760-m660-orliman/) na dłoń i przedramię, gdyż prostuje palce.

Gdy niedowład obejmuje np. jedną lub obie nogi, warto pomyśleć o sprzęcie takim, jak wózek inwalidzki (https://senioralny.pl/wozek-specjalny-o-podwyzszonym-komforcie-v300-30-vermeiren/).  Musi być on specjalny, z podparciem głowy i pleców, ewentualnie wózek elektryczny z joystickiem. W tej sytuacji sprawdzi się również balkonik (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/), który musi mieć podparcie na przedramiona. Warto zaopatrzyć się w trójnóg (https://senioralny.pl/trojnog-inwalidzki-jmc-c-2680sl-timago/)  lub czwórnóg (https://senioralny.pl/czwornog-inwalidzki-jmc-c-2670sl-jmc-c-2660sl-timago/). Zapewniają one lepszą stabilizację, ze względu na większą ilość nóg. Dzięki nim chora osoba może w pewnym stopniu się usamodzielnić, co może zwiększyć jego motywację do dalszych ćwiczeń. Jest to niezwykle ważne, gdyż postępy rehabilitacji zależą szczególnie od zaangażowania pacjenta.

To, co jest niezwykle istotne przy wylewie, to sprzęt wspomagający, kiedy pacjent nie jest w stanie poruszać się sam. Idealne okażą się tutaj łóżko rehabilitacyjne (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-obnizone-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-636-iv/), najlepiej 3-funkcyjne. Zazwyczaj takie łóżka posiadają barierki po bokach, wysięgnik w postaci trójkąta oraz są sterowane na pilota, co stanowi dużą wygodę. Oprócz łóżka warto zadbać także o materac przeciwodleżynowy. Można kupić materac bąbelkowy (https://senioralny.pl/materac-pneumatyczny-babelkowy-armedical/) lub rurowy (https://senioralny.pl/materac-przeciwodlezynowy-rurowy-gm-tks-2012-b-timago/). Materac bąbelkowy jest dobry dla osób, który nie mają jeszcze odleżyn i zazwyczaj jest odpowiedni do wagi 110 kg. Materac rurowy może sięgać do wagi 135 kg, a nawet 150 kg. Ceny materacy rosną jednak w zależności od wagi, jaka nas interesuje.

Orzeczenie o niepełnosprawności – jak zdobyć?

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.

W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
  • pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
  • ulgi na przejazdy,
  • niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
  • możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
  • ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj.

(https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)

Więcej porad