Opieka paliatywna nie zakłada dążenia do wyleczenia chorego, lecz do poprawienia jakości jego życia. Skupia się przede wszystkim na złagodzeniu objawów choroby, zmniejszeniu bólu i wsparciu psychicznym. Jak się odpowiednio przygotować do sprawowania opieki nad chorą osobą w domu? Dowiesz się z tego artykułu.
Czy chorzy mogą być objęci opieką paliatywną pozostając w domu?
Chorzy jak najbardziej mogą być pod opieką paliatywną w domu. Jest to nawet najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie ma dla nich bardziej naturalnego środowiska niż ich własny dom. Lekarze podkreślają, że jeśli tylko jest to możliwe, to właśnie tam powinniśmy zapewniać chorym opiekę w ostatnich chwilach ich życia.
Jak wygląda opieka paliatywna?
Do objęcia opieką paliatywną kwalifikują się pacjenci, którzy cierpią na choroby przewlekłe w zaawansowanym stadium, które nie mogą być już leczone. Chodzi o zapewnienie takim osobom wsparcia psychicznego i odpowiednich warunków do funkcjonowania. Opieka ta skupia się przede wszystkim na zapewnianiu codziennej pielęgnacji oraz uśmierzaniu bólu.
Codzienna higiena, którą trzeba zapewnić pacjentowi obejmuje: wycieranie i mycie pacjenta, stosowanie preparatów nawilżających, które pomogą zmniejszyć suchość skóry, częstą zmianę piżamy, pościeli, czy poprawianie pozycji. Do mycia wykorzystuj miękkie ręczniki i gąbki. Możesz każdorazowo myć go w pozycji na bok, a kiedy skończysz myć plecy i kończyny po jednej stronie ciała, będzie łatwiej umyć drugą część, odwracając go po prostu na drugi bok. Pamiętaj, by stosować kosmetyki przeznaczone odpowiednio dla osób dorosłych, a po każdym myciu kontroluj stan skóry swojego podopiecznego. Dzięki temu będzie łatwiej zapobiec odleżynom, bo będziesz mógł użyć właściwych produktów jak tylko stan skóry zacznie się pogarszać.
Należy także zadbać o właściwą profilaktykę odleżyn, czyli uszkodzeń skóry, które powstają w wyniku długotrwałego nacisku na ciało i są trudne do wyleczenia. Najważniejszy jest odpowiedni sprzęt, taki jak: łóżko z regulacją (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-331/), pozwalające na zmianę pozycji oraz materac przeciwodleżynowy (https://senioralny.pl/materac-przeciwodlezynowy-rurowy-gm-tks-2012-b-timago/), krążki przeciwodleżynowe (https://senioralny.pl/krazki-przeciwodlezynowe-halcamp/) czy też podkłady w celu utrzymania właściwej higieny. Jeśli odleżyny już wystąpiły, możesz stosować specjalnie przeznaczone do tego opatrunki, które mają w składzie środki odkażające i zmniejszają ból. Poleca się również stosowanie żeli hydrokoloidowych, ponieważ przyspieszają gojenie.
W przypadku osób, które są leżące przez długi czas, miewają problemy z układem mięśniowym i
kostno-stawowym, z powodu niedoboru ruchu. Może im to sprawiać ból, więc staraj się regularnie
wykonywać z podopiecznym bierne ćwiczenia, takie jak na przykład delikatne zginanie i prostowanie
kończyn. Wiemy, że kompletne wyposażenie, niezbędne do opieki nad osobą leżącą sporo kosztuje, ale możesz skorzystać z refundacji. Wystarczy zadzwonić do przychodzi, do której należysz i powiedzieć na jaki produkt chcesz uzyskać zlecenie. Refundacji podlegają:
- pieluchomajtki,
- podkłady jednorazowe,
- materac przeciwodleżynowy,
- sprzęt rehabilitacyjny.