Stomia jest połączeniem światła jelita grubego (kolostomia), cienkiego (ileostomia) lub moczowodu (urostomia) ze skórą. Wskazaniem najczęściej są przypadki nowotworu jelita grubego, przewlekłych schorzeń jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz przypadki polipowatości rodzinnej jelita grubego lub w następstwie urazów okrężnicy i /lub odbytnicy. Stomia służy zatem do wydalania kału lub moczu przez otwór na brzuchu. Może być stała lub czasowa.
Jednakże każde ciało jest inne i zmienia się wraz z upływem czasu, ponieważ zabieg wyłonienia stomii to duża zmiana. Może nastąpić przyrost lub utrata masy ciała, fałdowanie lub bliznowacenie skóry wokół stomii, przepuklina na skutek zabiegu. Warto więc jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny do własnego ciała. Wpływa to na pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja osób ze stomią.
Na skróty:
Dobieranie worków stomijnych
Dla różnego rodzaju stomii zaleca się różne rodzaje worków:
- kolostomia – worki zamknięte tzw. kolostomijne z filtrem lub bez
- ileostomia – worki otwarte tzw. ileostomijne z filtrm lub bez
- urostomia – specjalne worki do przetoki moczowej tzw. urostomijne.
Obecnie na naszym rynku istnieją trzy rodzaje sprzętu stomijnego:
- jednoczęściowy to worek z przymocowanym do niego na stałę przylepcem
- dwuczęściowy składa się z samoprzylepnej płytki i worka
- synergiczny składa się z cienkiej płytki i worka, worek posiada pierścień samoprzylepny, który można wielokrotnie odklejać i przyklejać do płytki.
Stomia – jak wymienić worek?
Wymiana worka stomijnego jest czynnością wzbudzającą często obawy i strach u osób ze świeżo wyłonioną przetoką jelitową. Edukacja w tym zakresie powinna być wdrażana już w oddziale szpitalnym przez przeszkoloną pielęgniarkę stomijną. Należy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami.
- Ważne jest, aby wcześniej przygotować niezbędny sprzęt, m.in.: worek stomijny, akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii, nożyczki, gaza, ręcznik papierowy, papier toaletowy, dodatkowy specjalny worek na odpady, ciepła woda do przemycia, miarka do wycięcia otworu na stomię, ewentualnie pasta uszczelniająca, zapinki, klipsy do systemu otwartych worków, benzyna apteczna do usunięcia pozostałości po kleju z płytki stomijnej, rękawiczki diagnostyczne.
- W wygodnej pozycji delikatnie odklej zanieczyszczony worek zaczynając od góry, następnie wyrzuć worek do kosza na odpady.
- Wytrzyj gazą resztki kału ze śluzówki stomii oraz skóry wokół niej. Obmyj delikatnie stomię ciepłą wodą (bądź innymi specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi) i dokładnie osusz.
- Wytnij otwór w płytce stomijnej za pomocą miarki (ocena wielkości kształtu przetoki).
- Przed przyklejeniem worka rozgrzej w dłoniach nakładkę z klejem, co ułatwi to manipulację płytką.
- Zdejmij folię zabezpieczającą powierzchnię przylepca, zegnij worek na pół, zaczynając od dolnego bieguna stomii przyklejając go do lekko naciągniętej skóry.
- Kończąc należy przytwierdzić przylepiec w całości do powierzchni skóry. Wygładź worek wokół stomii oraz sprawdź, czy brzegi przylepca są idealnie przyklejone – bez fałdów.
- Pociągnij delikatnie worek w dół by sprawdzić, czy jest on prawidłowo przyklejony.
Zwróć uwagę na szczelność worka oraz na dopasowanie go do otworu przetoki dlatego, że częstym problemem wynikającym z nieprawidłowego założenia są podrażnienia i maceracja skóry wokół stomii. Treści kałowe silnie drażnią delikatną skórę, więc do worka możesz wlać parę kropli niwelujących nieprzyjemny zapach.
Podsumowanie
Stomia dla użytkowników często jest bardzo krępująca, dlatego dobra pielęgnacja pozwoli na większą pewność siebie pacjenta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ.