Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Płaskostopie

płaskostopie

Płaskostopie, potocznie nazywane platfusem, to jedno z częściej spotykanych schorzeń stóp. Fizjologicznie występuje ono do 3 roku życia, to czas, kiedy nie  należy się tym nadmiernie przejmować, dlatego że do tego wieku aparat mięśniowo-więzadłowy jest zbyt słaby. Wraz z wiekiem staje się on silniejszy. 

Na skróty:

Czym jest płaskostopie?

W przebiegu płaskostopia dochodzi do obniżenia sklepień, przez cała jej powierzchnia ma kontakt z podłożem, stąd wywodzi się nazwa schorzenia. W przypadku zdrowej stopy istnieją 3 punkty styku. Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia, podłużne, w którym cała powierzchnia stopy dotyka podłogi i poprzeczne, które rozpoznajemy przez szeroką stopę o nienaturalnym wyglądzie. 

Przyczyny płaskostopia

Istnieją dwa rodzaje płaskostopia: wrodzone i nabyty, jednak pierwszy typ jest typem występującym bardzo rzadko. 

Do najczęstszych przyczyn płaskostopia nabytego należą:

  • niewydolność mięśni spowodowana nadwyrężeniem mięśni 
  • zbyt częste chodzenie w źle wyprofilowanym obuwiu lub na szpilkach 
  • koślawe kolana 
  • różna długość kończyn 
  • zaburzenia rdzenia kręgowego, które mają wpływ na działanie mięśni stopy

Dolegliwości związane z płaskostopiem

Do najczęściej pojawiających się objawów płaskostopia należą ból i obrzęk stóp, który może doprowadzić do trudności w chodzeniu. W konsekwencji płaskostopia może dojść także do zwyrodnienia kości, a w konsekwencji może pojawić się koślawy paluch. 

Pieczenie, świąd, nadmierna potliwość to także możemy zaobserwować w przebiegu płaskostopia.

Leczenie płaskostopia

Podstawą do rozpoczęcia działań jest prawidłowe rozpoznanie przez lekarza ortopedę. Leczenie opiera się na rehabilitacji. W sytuacji, gdy nie jest ono na zaawansowanym poziomie ćwiczenia mogą być podejmowane samodzielnie w zaciszu domowym. Jeśli płaskostopie jest już rozwinięte,  kluczowym jest dobranie odpowiednich wkładek. W sytuacji, gdy takie rozwiązanie nie jest skuteczne, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zobacz wkładki oferowane w sklepie Senioralny.

Jakie ćwiczenia stosować w przypadku płaskostopia?

Ćwiczenia to głównie chodzenie boso po różnego rodzaju nawierzchniach, takich jak trawa. Ma to na celu pobudzenie mięśni stopy do działania.  Ważne, by do tego chodu wykorzystywać wszystkie części stopy, to jest na palcach, piętach czy bokach stóp.

W razie pytań, personel Senioralnego pozostaje do Państwa dyspozycji. Odwiedź naszego facebooka 

Więcej porad