Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Plastry kinesiotaping – jak skutecznie korzystać?

plastry kinesiotaping

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to jedna z nowszych metod wspomagających terapie różnych schorzeń. Technika ta powstała pod koniec 1980 r. w Japonii jako zamiennik popularnych zabiegów i farmakoterapii, które miały na celu wzmocnienie mięśni, układu nerwowego, krwionośnego i limfatycznego. Pomysłodawcą i propagatorem kinesiotapingu jest dr Kenzo Kase – japoński chiropraktyk, zainspirowany istniejącym już w tamtym czasie plastrowaniem, które jednak mocno ograniczało ruchy, nie wspomagało powięzi, a czasami nawet hamowało proces gojenia tkanek. Plastry kinesiotaping – jak skutecznie z nich korzystać?

Na skróty:

Na czym polega oklejanie dynamiczne?

Nazwa kinesiotaping jest połączeniem słów „kinesiology” – nauka o ruchu oraz „taping”, czyli z języka angielskiego – oklejanie taśmą. Metoda ta polega na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, elastycznej taśmy. Pacjent przyjmuje odpowiednią pozycję ciała (np. pochylenie się, zgięcie ręki, kolana), aby terapeuta mógł zaaplikować z określonym napięciem właściwą długość i kształt plastra na dany mięsień. Kolor plastra nie ma dużego znaczenia, odgrywa rolę jedynie estetyczną.

W jaki sposób działa ta metoda?

Naklejone plastry kinesiotaping delikatnie naciągają skórę, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą, a powięzią (błoną osłaniającą mięśnie). Dzięki temu układ limfatyczny lepiej pracuje: zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, zmniejszają się stany zapalne oraz redukują podskórne krwiaki. Poprawa mikrokrążenia dobrze wpływa również na procesy chemiczne, fizyczne i biologiczne zachodzące w skórze.

Kinesiotaping też doskonale redukuje lub całkowicie usuwa ból poprzez aktywację naturalnych dla organizmu procesów znieczulenia. Polega to na tym, że plastry te oddziałują na tzw. zakończenia Ruffiniego, czyli na receptory bólu i czucia głębokiego. Odpowiednia aplikacja taśmy kinesiotape wspomaga również korekcję niewłaściwej pozycji ciała lub określonej wady np. koślawości stóp i kolan. Mają one za zadanie również wzmocnić stawy, ponieważ kinesiotaping działa jak „drugie” ścięgna i więzadła.

Kinesiotaping – wskazania:

  •  zmniejszenie obrzęków limfatycznych, wysięków, krwiaków,
  •  rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych,
  •  redukcja stanów zapalnych,
  •  terapia przeciwbólowa (także dla kobiet w ciąży),
  •  ochrona stawów (korekcja, wzmocnienie),
  •  stymulowanie mięśni zbyt słabych do podjęcia pracy,
  •  zapobieganie nadmiernemu rozciągnięciu mięśni,
  •  pobudzenie czucia głębokiego,
  •  zmniejszenie zmęczenia mięśni,
  •  korygowanie postawy ciała.

Kinesiotaping – przeciwwskazania:

  • łuszczyca,
  • przerwanie ciągłości skóry w miejscu aplikacji (np. rany, stany zapalne, infekcje, owrzodzenie)
  • nieoczyszczona skóra,
  • owłosiona skóra,
  • odczyn alergiczny po aplikacji plastra.

Metoda uniwersalna

Oklejanie dynamiczne to terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń. Można tę metodę stosować w sporcie (wiele sportowców przekonało się, że jest to bardzo skuteczna metoda), ale również jako sposób na uśmierzanie bólu, w przypadku leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym czy terapiach pooperacyjnych. Kinesiotaping sprawdza się również w leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych. Można go łączyć z innymi metodami rehabilitacji, takimi jak: PNF, terapia manualna, masaż sportowy, itp.

Ogromna zaleta kinesiotapingu polega na tym, że jest to metoda naturalna, działa na organizm nie szkodząc na inne narządy, ponieważ oddziałuje zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę. Efekt leczenia jest zauważalny bezpośrednio po naklejeniu plastra oraz czuje się go po jego usunięciu.

Więcej porad