Amputacja jest jednym z najbardziej radykalnych sposobów leczenia, lecz mimo tego pozwala odzyskać możliwie największą sprawność i uwalnia od bólu. Sama utrata kończyny jest już dużym szokiem dla osoby, która przeszła operację, a dodatkowo pojawiają się różne, nowe ograniczenia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować dom na pojawienie się osoby, która przeszła amputację tak, by ułatwić jej codzienne funkcjonowanie.
Na skróty:
Amputacja – powrót do sprawności
Osobie po amputacji zazwyczaj trudno zaakceptować fakt, że szczególnie potrzebuje teraz pomocy innych osób. Właśnie dlatego już w szpitalu uczy się, jak przystosować się do nowych warunków i jak posługiwać się takimi sprzętami, jak balkonik, kule czy też wózek inwalidzki. Po powrocie ze szpitala niezwykle istotne jest szybkie podjęcie aktywnej rehabilitacji. Jako opiekun musisz być wyrozumiały i zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona cierpliwości i Twojego zaangażowania.
Gdy podopieczny po amputacji wraca do domu
Jeśli jesteś opiekunem osoby, która właśnie przebywa w szpitalu z powodu przebytej amputacji, zacznij działać już teraz i dostosuj mieszkanie do jej potrzeb. Musisz pamiętać, że ten człowiek ma teraz status osoby niepełnosprawnej, co całkowicie zmieni jego codzienne życie. Dlatego też musi wrócić do otoczenia, które będzie odpowiednio przygotowane do jego potrzeb, by maksymalnie ułatwić mu funkcjonowanie.
Przede wszystkim, zadbaj o pojawienie się wózka inwalidzkiego (https://senioralny.pl/wozek-aluminiowy-eclips-x2-vermeiren/), balkonika (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/) lub ambony (https://senioralny.pl/ambona-timago-tgr-r/) czy kul inwalidzkich (https://senioralny.pl/kula-inwalidzka-pachowa-uniwersalna-jmc-c-2005-timago/) – w zależności od potrzeby. Twój podopieczny będzie teraz bowiem potrzebował dużo wsparcia w poruszaniu się.
Niezwykle istotne jest również dostosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej. Jest to obecnie jedno z najniebezpieczniejszych miejsc dla takiego człowieka, ponieważ stwarza duże pole do upadku dla kogoś, kto ma ograniczone możliwości ruchu. Dlatego też warto przede wszystkim zamontować na ścianach (szczególnie w okolicy prysznica, toalety i umywalki) specjalne uchwyty (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren/), które zapewnią Twojemu podopiecznemu jak największą stabilizację.
Równie ważne jest zamontowanie nakładki, podwyższającej toaletę (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-king-10-20-king-10l-20-timago/) wraz z ramą asekuracyjną (https://senioralny.pl/rama-asekuracyjna-do-sedesu-z-4-podporami/), by Twój podopieczny nie miał trudności z siadaniem i wstawaniem z toalety.
Duże kłopoty mogą pojawiać się także w trakcie kąpieli. Jeśli posiadasz wannę, zainwestuj w ławkę do kąpieli, która ułatwi chorej osobie korzystanie z niej podczas czynności higienicznych. Możesz kupić zarówno ławkę wgłębną (https://senioralny.pl/lawka-wglebna-do-wanny-timago/), jak i ławkę obrotową (https://senioralny.pl/lawka-obrotowa-na-wanne-timago/), którą montuje się na wannie, co zapewnia bezpieczną i wygodną kąpiel. Jeśli natomiast jesteś właścicielem prysznica, koniecznie kup taboret prysznicowy (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/). Jest on idealnym rozwiązaniem w wilgotnych pomieszczeniach. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko upadku, ale sprawia też, że osoba chora nie musi wkładać w kąpiel zbędnego wysiłku. Ze sprzętów pomocniczych dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, które można wykorzystać podczas kąpieli, możesz wybrać tez taboret przyścienny (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-przyscienny-timago/) lub krzesło prysznicowe z oparciem (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/).
Pielęgnacja po amputacji
Pamiętaj, by codziennie obserwować kończynę poddaną amputacji i sprawdzać, czy nie pojawiają się objawy infekcji, jak zaczerwienienie czy obrzęk. By zminimalizować takie ryzyko, należy przynajmniej raz dziennie przemywać skórę na kikucie mydłem i ciepłą wodą oraz delikatnie ją osuszać. Mimo to, nie należy moczyć kikuta w wodzie zbyt długo, ponieważ powoduje to zmiękczenie skóry, która może stać się bardziej narażona na otarcia. Skorzystaj równie z kremów nawilżających, gdy skóra zbyt mocno wysycha. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, skonsultuj się z lekarzem.
Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?
Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.
W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
- pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
- ulgi na przejazdy,
- niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
- możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
- ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj. (https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)