Kręgosłup spełnia w naszym ciele trzy podstawowe zadania. Jest narządem podporowym, stanowi osłonę dla delikatnych struktur rdzenia kręgowego i stanowi narząd ruchu. Jego odcinek szyjny jest także amortyzatorem dla czaszki.
Kręgosłup może się poruszać, ale w pewnych granicach. Jeśli zostaną one przekroczone, może dojść do jego uszkodzenia lub złamania, a wtedy przestaje spełniać swoje funkcje. Uszkodzenia kręgosłupa czy rdzenia kręgowego może powodować zaburzenia działania narządów wewnętrznych lub porażenie kończyn. Jak przygotować dom na pojawienie się osoby po urazie kręgosłupa?
Na skróty:
Powrót do domu po urazie kręgosłupa
Ważne jest, by przygotować dom jeszcze przed powrotem ze szpitala. To miejsce musi zapewniać swobodne poruszanie się, więc należy usunąć wszelkie przeszkody, które mogą spowodować potknięcie czy upadek. Dodatkowo, wszystkie niezbędne przedmioty przenieś do łatwo dostępnych miejsc. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz musiał przeorganizować wiele pomieszczeń w swoim domu.
To, w jaki sposób musisz przygotować dom, zależy od stanu, w jakim jest osoba chora – czy może samodzielnie poruszać się przy pomocy kul lub balkonika, czy porusza się na wózku inwalidzkim, a może jest to osoba leżąca. Niezależnie od tego, zacznij od usunięcia dywaników i zbędnego sprzętu, by nie stwarzać niepotrzebnego utrudnienia. Jeśli Twój podopieczny znajduje się w trwałej niepełnosprawności ruchowej, warto zastanowić się nad zlikwidowaniu progów czy poszerzeniu drzwi, by jak najbardziej ułatwić mu poruszanie się.
Pokój chorego
Pamiętaj, że osoba chora potrzebuje swojego prywatnego miejsca do odpoczynku, by lepiej przechodzić proces rekonwalescencji. Bardzo ważne jest zapewnienie osobie chorej komfortu i prywatności, dlatego najlepiej, gdyby miała dla siebie osobny pokój. Jeśli nie jest to możliwe, warto wydzielić mu osobne miejsce w mieszkaniu i odgrodzić je na przykład parawanem. Oczywiście, musi być ono właściwie przystosowane do potrzeb chorego.
W pokoju powinno znaleźć się przede wszystkim specjalnego łóżko (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-331/) z barierkami, na kółkach i z możliwością regulacji, by ułatwić zmiany pozycji i rehabilitację. Do łóżka można dołączyć specjalne drabinki (https://senioralny.pl/drabinka-do-lozka-5-szczebli-halcamp/), które ułatwią choremu samodzielne podciąganie się do pozycji siedzącej lub podpórkę pod plecy (https://senioralny.pl/podporka-pod-plecy-ar-220-armedical/), która umożliwia podtrzymanie pozycji półsiedzącej bez konieczności pomocy ze strony osób trzecich.
Przystosowanie łazienki
Dość niebezpiecznym miejscem dla osób po urazie kręgosłupa jest łazienka, ponieważ stwarza ona duże zagrożenie upadku dla osób, które są mniej sprawne. Jest jednak kilka rozwiązań, które znacząco ułatwiają korzystanie z niej.
Przede wszystkim warto zakupić taboret prysznicowy (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/) lub krzesło prysznicowe (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/), które są świetnym rozwiązaniem dla komfortowej i wygodnej kąpieli dla osób niepełnosprawnych i ułatwiają wykonywanie niezbędnych czynności higienicznych. Dzięki temu, że taborety są dostępne w różnych wersjach, bez problemu dopasujesz jeden do swojej kabiny prysznicowej. Tak samo jest w przypadku ławki na wannę (https://senioralny.pl/lawka-obrotowa-na-wanne-timago/), która umożliwia wzięcie kąpieli w pozycji siedzącej i przetransporotowanie chorego do wanny w bezpieczny sposób.
Dobrym rozwiązaniem będzie również zaopatrzenie się w krzesło toaletowe (https://senioralny.pl/krzeslo-toaletowe-skladane-ar-102-armedical/), dzięki któremu Twój podopieczny może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne bez konieczności przenoszenia się do łazienki, a więc nadmiernego wysiłku. Warto rozważyć również zamontowanie w domu uchwytów na ścianę (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren/), w szczególności w łazience. Dzięki nim osoba o ograniczonej sprawności ruchowej będzie mogła łatwiej przemieszczać się po pomieszczeniu.
Jeśli osoba chora ma trwałe problemy z chodzeniem, spowodowane urazem, koniecznie zastanów się nad zakupem odpowiedniego wspomagania. W zależności od potrzeby może to być wózek (https://senioralny.pl/wozek-aluminiowy-eclips-x2-vermeiren/), kule inwalidzkie (https://senioralny.pl/kula-inwalidzka-lokciowa-z-obejma-regulowana-dwustopniowo-fs-933l-timago/) lub bardziej stabilny balkonik (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/).
Nie zapominaj o ćwiczeniach
Pamiętaj, że niezwykle istotne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń, które wspomogą proces rehabilitacji Twojego podopiecznego. Dlatego zaopatrz się w niezbędny sprzęt, który wspomoże wykonywanie ćwiczeń. Sprzęt, który może tutaj okazać się pomocny to na przykład rotor rehabilitacyjny (https://senioralny.pl/rotor-rehabilitacyjny-skladany-ar-019-armedical/), który jest zalecany do usprawniania kończyn górnych i dolnych w przypadku niedowładów. Ćwiczenia za pomocą rotora pozwalają na kształtowanie siły mięśniowej, poprawienie krążenia w obrębie kończyn i stymulują układ nerwowy, a także poprawiają ruchomość stawów. Pomocne mogą być także piłeczki do masażu dłoni i stóp (https://senioralny.pl/pilka-jezyk-miekka-halcamp/), które pobudzają receptory czuciowe.
Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?
Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.
W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
- pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
- ulgi na przejazdy,
- niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
- możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
- ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj. (https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)