Nie wielu z was pewnie o tym wie, ale obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wózków inwalidzkich. W naszym poradniku poznacie najpopularniejsze rodzaje wózków inwalidzkich.
Na skróty:
Wózek inwalidzki ręczny
Standardowy typ wózka, najczęściej wykonany ze stali. Poruszane siłą własnych rąk lub za pomocą drugiej osoby. Najpopularniejszy rodzaj wózka używanego doraźnie np. w ośrodkach zdrowia lub wspomagając chorego przy transporcie. Zdecydowaną jego wadą jest jego ciężar. Tutaj doskonale sprawdzi się V100 Vermeiren.
Wózek dla osoby niepełnosprawnej ze stopów lekkich
Wózek modyfikowalny, najczęściej produkowany z aluminium. Producenci tego typu wózków pozwalają na lepsze dopasowanie go do potrzeb osoby z niego korzystającej. Przykładowymi udogodnieniami są hamulce bębnowe (dla osób o większej wadze), zmiana środka ciężkości (dla amputowanych),regulowane pod kątem podnóżki, rączki oparcia łamane w połowie i koła tylne montowane na szybkozłączkach – wózek zajmuje jak najmniej miejsca w transporcie, czy hamulce dla osoby prowadzącej, czy napęd na jedną stronę dla hemiplegików. Dobrym przykładem takiego wózka jest AR-405 Armedical.
Wózek dla osoby starszej transportowy
Wózki kompaktowe, podróżne – docelowo zajmują jak najmniej miejsca i ciężaru. Bardzo łatwe w składaniu i przetrzymywaniu. Na rynku są dostępne lekkie modele wymagające minimum konserwacji i mieszczące się w bagażnikach małych samochodów. Polecane dla osób korzystających na co dzień z wózka pielęgnacyjnego jako drugi, awaryjny do doraźnego stosowania w wypadku wyjazdu do lekarza, rehabilitację. Jednym z takich wózków jest Bobby Vermeiren.
Rodzaje wózków inwalidzkich – półaktywne i aktywne
Wózki lekkie, o szerokich wachlarzu modyfikacji, by jak najlepiej dopasować się do użytkownika. Zalecane dla osób samodzielnie poruszających się. Duża manewrowalność, zwrotność, umożliwia wygodne i intensywne użytkowanie osób aktywnych. Wózki te najczęściej nie posiadają rączek dla osoby prowadzącej i podłokietników, a oparcie jest niższe. Podstawowe narzędzie terapeutyczne rewalidacji osób po urazie rdzenia kręgowego. Idealnym przykładem takiego wózka jest Sagitta Vermeiren.
Wózki sportowe dla inwalidów
Specjalistyczne wózki dopasowane do konkretnej dyscypliny jaką chcemy uprawiać. Największą popularnością cieszy się koszykówka, rugby, taniec, czy szermierka.
Specjalne wózki dla niepełnosprawnych
Wózki pielęgnacyjne, polecam osobom zmagającym się z tetraplegią czy hemiplegią, potrzebującym stałej stabilizacji tułowia. Posiadają szereg udogodnień, głównie dla opiekunów, ułatwiającym im opiekę nad chorymi.
Stabilizacja pleców i głowy z możliwością odchylenia oparcia do pozycji leżącej, poduszki odciążające kości kulszowe i goleniowe, stabilizacja miednicy, czy profilowane oparcie podwyższają komfort użytkowania. Istnieje wiele możliwości adaptacji tych wózków, np. doposażenie ich w stolik terapeutyczny i stojak na kroplówki/butlę z tlenem lub adaptacja do nietypowej postawy, czy deformacji kręgosłupa. Jednym z modeli dostępnych w naszym sklepie jest Vermeiren D200 30
Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych
Wózki z napędem elektrycznym ułatwiające sterowanie z użyciem minimum siły. Mogą być używane zarówno pokojowo, jak i terenowo. Zapewniają szybkie, bezpieczne i wygodne przemieszczanie osób. Aktualnie na rynku jest dostępny szereg udogodnień – funkcja pionizacji, zwrotność, pokonywanie przeszkód tj. progi, krawężniki, dodatkowa stabilizacja części ciała, oświetlenie. W Senioralnym znajdziecie szeroką ofertę wózków inwalidzkich. Jeśli nie stać cię aktualnie na zakup oferujemy możliwość wypożyczenia sprzętu oraz wsparcie w pozyskaniu refundacji z NFZ.
Przeczytaj o tym, jak poprawić mobilność osób starszych!
Śledź nas na naszym Facebooku!