Udar mózgu najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia i jest stanem zagrażającym życiu.
Na skróty:
Czym jest udar mózgu?
Jest to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu, utrzymujących się dłużej niż 24h i niemających innej przyczyny niż naczyniowa.
Podział udarów
W dużym uogólnieniu udary można podzielić ze względu na przyczynę na niedokrwienne i krwotoczne. W przypadku udarów niedokrwiennych powodem wystąpienia objawów jest zatkanie naczyń krwionośnych mózgu przez jakąś przeszkodę, którą najczęściej może być zakrzep lub blaszka miażdżycowa. Natomiast w przypadku udaru krwotocznego krew wylewa się z tętnic czy żył na skutek urazu czy nadciśnienia tętniczego.
Jakie są objawy udaru mózgu?
Objawy udaru mózgu zależą od lokalizacji ogniska udarowego w mózgowiu. Jeśli udar obejmuje obszar mózgu odpowiedzialny za ruch, mowę lub czucie może dojść do niedowładu lub paraliżu części ciała, za którą odpowiedzialny jest dany obszar kory mózgowej. Czasem udar może objawiać się napadami padaczkowymi lub zanikiem pola widzenia czy całkowitą utratą wzroku. Ważne jest to że jest to nagły i szybko postępujący stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Jakie są typy udaru mózgu?
- niedokrwienny- ok 80%-przez zamknięcie tętnicy i ograniczenie dopływu krwii do mózgu np przez zmiany miażdżycowe
- krwotoczny- krwawienie z pękniętego naczynia do mózgu
- żylny- w następstwie zakrzepicy żył mózgowych lub zatok żylnych opony twardej
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia udaru?
Do czynników ryzyka zaliczamy:
- miażdżyca
- choroby serca
- cukrzyca
- otyłość
- zespół bezdechu sennego
- problemy z gospodarką lipidową
Jak postępować z osobą, która ma udar?
Chory udarowy powinien jak najszybciej zostać przetransportowany na oddział udarowy. W naszym kraju oddziały udarowe rozmieszczone są w taki sposób by z dowolnego miejsca w Polsce pacjent trafił do szpitala w nie więcej niż 4,5h od wezwania czyli tyle ile wynosi okno terapeutyczne dla udaru mózgu. Udar mózgu jest stanem zagrożenia życia dlatego wymaga szybkiego rozpoznania i niezwłocznego zastosowania odpowiedniego leczenia.
Skontaktuj się z nami lub napisz na facebooku.