Wylew to poważny stan, który zagraża życiu, więc wymaga niezwłocznego zastosowania odpowiedniego leczenia. Później wymaga jest także odpowiednia rehabilitacja, do której potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pomoc w tym zakresie i pokrywa niektóre koszty.
Na skróty:
Rehabilitacja po wylewie
Rehabilitacja pozwala na zwiększenie szans na sprawne funkcjonowanie oraz ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań. O tym, jaka rehabilitacja będzie konieczna w przypadku danego pacjenta decyduje charakter doznanej niepełnosprawności. Powodzenie stosowania rehabilitacji zależne jest od rehabilitanta oraz odpowiedniego dobranego sprzętu.
Sprzęt rehabilitacyjny – refundacja z NFZ
Na wybrany sprzęt rehabilitacyjny można otrzymać refundację z NFZ, dzięki czemu nie trzeba samemu pokrywać wszystkich kosztów jego zakupu. Refundacja polega na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do zakupu sprzętu na podstawie zlecenia zaopatrzenia. W zależności od rodzaju zaopatrzenia, wniosek może wypisać lekarz rodzinny lub lekarz konkretnej specjalizacji. Każdy, kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS, może z takiej refundacji skorzystać. Zasady i lista przedmiotów refundowanych w ramach NFZ są określone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2013, poz. 1565).
Refundację z NFZ możesz otrzymać na zakup wózka inwalidzkiego, balkonika, a także produktów przeciwodleżynowych. Dzięki temu kwoty, które zazwyczaj są wysokie zostaną choć trochę pokryte z NFZ.
W przypadku łóżka rehabilitacyjnego, podobnie jak przy pozostałych produktach można je po prostu zakupić. Wtedy warto skorzystać z refundacji z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkanie MOPS czy PCPR. Można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu.
Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?
Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.
W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
- pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
- ulgi na przejazdy,
- niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
- możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
- ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj.