Inkontynencja lub wysiłkowe nietrzymanie moczu to rodzaj inkontynencji związany z osłabieniem mięśni miednicy. Inkontynencja pojawia się podczas szybkiego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje u chorego niekontrolowane oddanie moczu. U pacjentów dochodzi do tego podczas zwiększonego napięcia mięśni brzucha. Na przykład przy czynnościach jak śmiech, kichanie, kaszel, ale także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Inkontynencja dotyka najczęściej kobiety po wielokrotnych porodach, osoby cierpiące na nadwagę, ale także osoby starsze, ze względu na starcze osłabienie mięśni.
Inkontynencja może byś spowodowana szeregiem okoliczności. Gdy ktoś z rodziny zachoruje, pojawi się na świecie chore lub niepełnosprawne dziecko, rodzice zestarzeją się. Zazwyczaj jest to nowa i bardzo wstydliwa sytuacja dla wszystkich. Nie należy rozpaczać ponieważ jest wiele sposobów aby sobie z zaistniałą sytuacją poradzić. Ważne jest, aby otrzymać rzetelne informacje na temat pomocy w takim momencie. Gdzie i jakie zakupić niezbędne produkty i jak uzyskać refundację.
Na skróty:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – opieka nad pacjentem:
- Pacjenci z nietrzymaniem moczu powinni wypijać odpowiednią ilość płynów. Pijąc mniej dochodzi do zmniejszenia pojemności czynnościowej pęcherza moczowego, co doprowadza do częstomoczu lub popuszczanie moczu,
- Zadbanie o odpowiednią dietę, która wyeliminuje zaparcia powodujące nadmierne rozciąganie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zalegające masy kałowe uciskają na pęcherz oraz na cewkę moczową. Dochodzi wtedy do nadmiernego wypełnienia pęcherza i popuszczania moczu z przepełnienia.
- Pacjent powinien zmniejszyć nadwagę. Otyłość powoduje osłabienie mięśni dna miednicy, co stanowi jedną z przyczyn nietrzymania moczu u kobiet,
- Osoba chora musi mieć zapewniony łatwy dostęp do toalety,
- Prowadź profilaktykę zakażeń dróg moczowych (w tym zastosowanie odpowiednich kosmetyków), ponieważ osoby starsze, długotrwale unieruchomione są mniej odporne na zakażenia,
- Zadbaj o trening pęcherza. Należy stopniowo wypracować taką częstotliwość opróżniania pęcherza (standardowo co 2-4 godz.), aby nie dopuścić do nadmiernego jego wypełnienia i zapobiegać pojawianiu się naglących parć na pęcherz,
- Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Ogromną pomocą w opiece nad przewlekle chorymi są produkty chłonne typu pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, czy wkładki urologiczne dobierane w zależności od stopnia choroby. Kluczowy jest dobór odpowiednich artykułów pielęgnacyjnych. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza, pielęgniarki lub do sklepu medycznego z wykwalifikowanym personele.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przydatne produkty:
PIELUCHOMAJTKI
Pieluchomajtki są polecane szczególnie dla pacjentów leżących ze średnią lub ciężką inkontynencją. Pochłaniają nieprzyjemny zapach, redukują rozmnażanie bakterii, a co najważniejsze nie zawierają lateksu, dlatego są oddychające. Pieluchomajtki zawsze są testowane dermatologicznie.
MAJTKI CHŁONNE
Majtki chłonne to rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które mimo inkontynencji są w stanie samodzielnie korzystać z toalety.
PIELUCHY ANATOMICZNE
Przeznaczone są dla osób, które cenią dyskrecję i komfort połączone z doskonałą ochroną przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Pochłaniają nieprzyjemny zapach oraz redukują rozmnażanie bakterii. Pieluchy anatomiczne podobnie jak pieluchomajtki nie zawierają lateksu, dzięki czemu są oddychające.
WKŁADKI UROLOGICZNE
Najlepiej sprawdzają się u osób z lekkim bądź średnim stopniem inkontynencji. Wkładki posiadają anatomiczny kształt prez co idealnie dopasowują się do ciała, a także wewnętrzne falbanki boczne zapobiegające wyciekom.
PODKŁADY HIGIENICZNE
Ich zadaniem jest zabezpieczenie bielizny pościelowej i materaca. Ich wierzchnią warstwę stanowi specjalna włóknina, a spodnią impregnowana folia izolacyjna zapobiegająca ślizganiu się po bieliźnie pościelowej.
PRZEŚCIERADŁA NIEPRZEMAKALNE
Stosowane są dla pacjentów nie trzymających płynów fizjologicznych, unieruchomionych, którzy dłuższy czas spędzają w łóżku. Prześcieradła PNSK z dzianiny bawełnianej i powłoki PCV.
Dowiedz się jak otrzymać refundację na produkty na nietrzymanie moczu. Odwiedź swój oddział NFZ