Główną funkcją stóp jest udział ich w poruszaniu się, a więc odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jednak nie zawsze poświęcamy im tyle uwagi, na ile zasługują. Jak zadbać o zdrowie stóp? Ważne jest zbadanie, czy stopy są prawidłowo ustawione i wysklepione. Od tego zależy ułożenie całego ciała człowieka. Jeśli stopy koślawią się lub szpotawią, będzie to miało wpływ na złe ustawienie stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa. Stopy są podstawą szkieletu człowieka, jeśli w ich obrębie dochodzi do dysfunkcji, cierpi na tym cały organizm, dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowie swoich stóp.
Na skróty:
Jak zadbać o zdrowie stóp?
W zależności od dolegliwości stóp można dobrać odpowiednią wkładkę do obuwia, która skoryguje wadę. Istnieją wkładki supinujące, które odchylają koślawą piętę na zewnątrz i prawidłowo ją ustawiają. Dzięki temu stawy kończyn dolnych są ułożone właściwie. Ta wada dotyczy głównie dzieci i często samoistnie zanika. Czasami jednak wymaga rehabilitacji, gdyż nieleczona prowadzi do powikłań w dorosłym życiu.
Innym problemem, szczególnie dla kobiet, jest koślawość palucha, czyli tzw. Halux. Jego przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz predyspozycje genetyczne. W początkowej fazie tej zmiany wskazane jest noszenie klinu międzypalcowego, który odwodzi koślawy paluch i w ten sposób prostuje go.
Korygowanie układu stóp
Dostępne są aparaty korygujące palucha koślawego na noc, utrzymujące palec w prawidłowej pozycji przez wiele godzin. Są to swego rodzaju szyny, których zadaniem jest odwodzenie palucha w celu naprostowania go, przy pomocy dołączonego rzepa oraz naturalnej skóry lub materiału. Istnieje też możliwość aktywnego korygowania zniekształcającego ustawienia palucha, dzięki zastosowaniu unikatowego systemu zawiasowego w aparatach typu Hallufix. Badania naukowe wykazały, iż taki aparat korekcyjny opóźnia proces zniekształcania dużego palca, co często prowadzi do uniknięcia operacji. Zmniejsza ryzyko wystąpienie nawracających stanów zapalnych, a także jest sposobem na uniknięcie choroby zwyrodnieniowej stawów.
Ważne jest również stosowanie wkładek unoszących łuk poprzeczny stopy, ponieważ jego opadnięcie jest przyczyną deformacji palców. Zastosowana w takich wkładkach pelota odciąża II,III i IV głowę kości śródstopia, pozwalając na naturalne ułożenie stopy oraz redukując dolegliwości bólowe i przeciążenie. Wkładki te dobrze sprawdzają się też u osób z palcami młotkowatymi, czyli zgięciem palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Jest to bardzo dokuczliwa wada, która często łączy się z koślawością palucha. W walce z nią można wykorzystać różnego rodzaju nakładki prostujące, separatory, tuby ochronne. Ważne jest jednak, aby zastosować odpowiednie wkładki od razu, gdy zauważymy zmiany, gdyż wtedy łatwiej będzie zatrzymać postęp choroby, a może nawet uda się ją cofnąć.
Jak leczyć ostrogę piętową?
Nie sposób zliczyć ile razy w ciągu całego życia uderzamy piętą o podłoże. Konsekwencją tego często bywa ostry ból w okolicy pięty. Najczęściej przyczyną okazuje się być ostroga piętowa. Jeśli komuś dokucza ta dolegliwość, pomocne będą miękkie podpiętki lateksowe, żelowe lub silikonowe, które odciążą piętę, osłonią ją i zamortyzują mikrowstrząsy. Zapobiegają one również uciskowi bolącej ostrogi oraz powstawaniu stanów zapalnych. Podniesienie pięty za pomocą odpowiednich wkładek ma także korzystny wpływ na kręgosłup, stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Ciężar ciała rozkłada się wówczas na powierzchni całej stopy, nie dochodzi do nacisku i wstrząsów w obrębie stawów kończyn dolnych. Szczególnie ważne jest, aby stosować podpiętki w obuwiu z płaską podeszwą (np. trampki, balerinki, itp.).
Zdrowie stóp – profilaktyka
Często doświadczamy jeszcze innych dolegliwości stóp takich jak: otarcia, odciski, nagniotki, albo zwykły ból przeciążeniowy. Do każdej z nich można dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne, ale ważna jest też profilaktyka. Warto nosić odpowiednie obuwie: wygodne, z odpowiednio szerokimi czubkami, wykonane z miękkiej i przewiewnej skóry, z elastycznymi, wyprofilowanymi i amortyzującymi podeszwami, ponieważ buty mają ogromny wpływ na powstawanie i rozwój wszystkich chorób stóp. Można też stosować profilaktycznie wkładki do obuwia, które poprawią komfort chodzenia i oddalą od nas wszelkie te dolegliwości.
Podsumowanie
Stopa zbudowana jest z 26 kości, które tworzą 33 stawy, wzmocnione przez przeszło 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Jest to, więc część ciała narażona na wiele kontuzji. Aby utrzymać jej prawidłową ruchomość i elastyczność należy pamiętać również o ćwiczeniach, stymulacji i masażu. Warto wzmacniać mięśnie stóp przez różnego rodzaju treningi, aby stopa zachowała fizjologiczne wysklepienie potrzebne do uniesienia ciężaru ciała i przemieszczania się. Stymulacja odbywa się za pomocą piłeczek i poduszek rehabilitacyjnych z kolcami oraz platform do ćwiczeń równowagi. Masaż można wykonać, po wcześniejszej kąpieli stóp w soli ziołowej, przy pomocy różnego rodzaju olejków i kremów nawilżających. Jeśli będziemy w ten sposób postępować na pewno zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia u nas wyżej wymienionych dolegliwości, a uczucie komfortu stóp przeniesie się na cały nasz organizm.