Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny.
Na skróty:
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
Przyczyn zespołu jest wiele. Może on powstać bez uchwytnej przyczyny, ale zazwyczaj towarzyszy różnym chorobom, stanom lub jest następstwem nawyków. Do stanów sprzyjających wystąpieniu zespołu należą na przykład choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, gruźlica lub występowanie nieprawidłowych struktur w kanale nadgarstka – takich jak tłuszczaki, kostniaki lub gangliony.
Nawyki powodujące wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, jak przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką do komputera, jeździe na rowerze, graniu na instrumentach itp. Sprzyjają temu niektóre zawody, dlatego zespół ten występuje częściej u sekretarek, muzyków, rzeźników. Czasem ucisk nerwu spowodowany jest urazem lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka (np. W okresie ciąży).
Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka?
Objawami zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego, oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Zazwyczaj dołącza do tego osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem. Choroba ta nie obejmuje palca małego.
Pacjenci często mają problem z wykonywaniem chorą ręką precyzyjnych ruchów, czują, że jest osłabiona. Czasem trzymane przedmioty wypadają im z rąk, chorzy nie mogą zacisnąć dłoni w pięść. Nie potrafią pracować na komputerze, mają problemy z pisaniem i wykonywaniem prac domowych. Objawy nasilają się w nocy, w pozycji uniesienia ręki do góry. Czasem nieprzyjemne mrowienie i drętwienie budzi pacjenta ze snu, spuszczenie ręki w dół zazwyczaj łagodzi objawy.
Zespół cieśni nadgarstka-leczenie
Metodę leczenia dobiera się w zależności od czasu trwania i zaawansowania choroby. Stosuje się glikokortykosteroidy podawane miejscowo w zastrzykach, a czasem także doustne. W przypadku braku poprawy przeprowadza się leczenie operacyjne, które jest jedyną metodą pozwalającą na całkowite wyleczenie, ponieważ usuwa przyczynę zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy.
Leczenie bez operacji
Fizjoterapia, profilaktyczne noszenie ortezy stawu nadgarstkowego, głównie na noc.
Masz jakieś pytania, chętnie odpowiemy! Skontaktuj się z nami lub napisz na facebooku.