Biodra składają się z wielu elementów, które biorą istotny udział w naszym codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu często bywają bardzo obciążone, co zwiększa ryzyko pojawienia się kontuzji. Jedną z nich jest złamanie biodra, które odnosi się zazwyczaj do złamania szyjki kości udowej. Najbardziej narażone są na nią kobiety i osoby około 70 roku życia. Jak leczy się złamanie biodra? Wyróżniamy dwa sposoby. Pierwszy z nich to leczenie zachowawcze, podczas którego unieruchamia się kończynę w gipsie na okres kilku tygodni. Innym sposobem może być operacja, podczas której wykonuje się zespolenie i stabilizację odłamów kostnych lub po prostu wymienia się cały staw biodrowy na protezę. W przypadku złamania biodra, pacjent przez długi czas nie ma możliwości opuszczania swojego łóżka. Jak w takim razie przygotować dom na pojawienie się osoby chorej?
Na skróty:
Jak przygotować dom na powrót ze szpitala?
Po złamaniu biodra, osoba chora ma duże problemy z poruszaniem się, więc pojawia się konieczność, by dostosować dom do nowej sytuacji. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie łóżko (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-331/), przystosowane do potrzeb rehabilitacji, ponieważ pacjent przez długi czas będzie w nim unieruchomiony.
Konieczne będzie również wprowadzenie pewnych usprawnień do łazienki, która jest dość niebezpiecznym pomieszczeniem dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Należy zacząć od pozbycia się wszelkiego rodzaju dywaników, które mogłoby spowodować potknięcie i upadek. Możesz zastąpić je antypoślizgowymi matami, które nie przesuwają się po podłożu i gwarantują stabilność. Dodatkowo, łazienka to zazwyczaj miejsce mokre i śliskie, więc kolejnym usprawnieniem, które pozwoli uniknąć upadku są wszelkiego rodzaju uchwyty i barierki (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren/). Dzięki nim chory lepiej utrzyma stabilność podczas siadania na toalecie czy wychodzenia z kąpieli.
Kolejne wyposażenie, które ułatwi choremu komfort życia i dbanie o higienę to zdecydowanie nakładka na toaletę (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-king-10-20-king-10l-20-timago/). Wysokość większości toalet jest zazwyczaj zbyt mała, by chory mógł bez wysiłku z niej skorzystać. Dlatego konieczna jest podkładka, która pozwoli siedzieć wyżej. Ułatwi ona nie tylko wstawanie i siadanie na toalecie, ale również pozwoli nie obciążać biodra. Na rynku znajduje się wiele nakładek, które dostosowane są do wzrostu i wagi chorego, a także takie, które posiadają też dodatkowe poręcze (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-z-uchwytami-bocznymi/).
Kolejną rzeczą, która może okazać się problematyczna jest kąpiel. Ważne jest, by zapewnić chorej osobie podczas kąpieli stabilizację i możliwość utrzymania równowagi. Pod prysznic zaleca się zakup specjalnych taboretów (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/) lub krzeseł (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/), które pozwalają wymusić prawidłową pozycję siedzącą. Mają one opcje ustawienia pod odpowiednim kątem, co zdecydowanie ułatwia wstawanie. Krzesła posiadają także specjalne wycięcia higieniczne lub są wyprofilowane w taki sposób, żeby móc swobodnie wysunąć przed siebie operowaną nogę. Alternatywą może być również przykręcane do ściany siedzisko (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-przyscienny-timago/), które można zamontować na dowolnej wysokości. Jeśli jednak w domu znajduje się wanna, a nie prysznic należy zastosować inne rozwiązanie. Po operacji bezwzględnie nie można usiąść na dnie wanny, dlatego świetnie sprawdzi się specjalna ławka na wannę (https://senioralny.pl/lawka-obrotowa-na-wanne-timago/), która umożliwi kąpiel na siedząco.
Rehabilitacja po złamaniu biodra a sprzęt
Na czas leczenia złamania biodra osoba chora podlega długotrwałemu bezruchowi, dlatego kluczowe jest wdrożenie rehabilitacji i ponowne uruchomienie pacjenta. Rehabilitacja po złamaniu biodra powinna trwać aż do momentu uzyskania przez pacjenta sprawności sprzed złamania.
Rehabilitacja rozpoczyna się od stopniowej pionizacji, a kiedy pacjent osiągnie już stabilną pozycję stojącą, należy rozpocząć ćwiczenie chodzenia. Przy początkowych próbach chodzenia po operacji stosuje się balkonik rehabilitacyjny (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/). Pacjent musi wykonywać drobne kroki, bez nadmiernego pośpiechu.
Następnym etapem jest chodzenie o kulach (https://senioralny.pl/kula-inwalidzka-lokciowa-z-obejma-regulowana-dwustopniowo-fs-933l-timago/). Zazwyczaj trwa to przez kilka kolejnych tygodni. Po ustabilizowaniu się poczucia równowagi i zwiększenia się siły mięśni można używać jedynie jednej kuli. Cały ciężar ciała musi jednak równomiernie spoczywać na obydwu stopach. Większość Pacjentów chodzi o kulach około 4-6 tygodni.
Dalsza rehabilitacja ma na celu poprawę umiejętności utrzymania równowagi. Należy wprowadzić ćwiczenia oporowe, np. z taśmami elastycznymi (https://senioralny.pl/tasma-rehabilitacyjna-qmed/). Można np. przywiązać jeden koniec wokół kostki nogi, a drugi do łóżka i wykonywać ruchy nogą. Należy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń.
Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?
Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest to podstawa do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.
W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
- pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
- ulgi na przejazdy,
- niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
- możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
- ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj. (https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)