Zwyrodnienie stawu biodrowego

wymiana stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to bardzo często zjawisko, które pojawia się nawet u ludzi młodych. W przypadku osób starszych niż 65 lat dotyczy ono około 60% osób, a w przypadku osób powyżej 75 roku życia więcej niż 80%. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tego schorzenia.

Czym jest zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, inaczej koksartoza, to choroba, w wyniku której niszczona jest chrząstka stawowa biodra, która traci swoje właściwości amortyzujące i przestaje chronić stykające się kości stawu. Nasady kości ulegają zmianom, rozwija się stan zapalny błony maziowej, a to prowadzi do uszkodzenia jego struktur i funkcji. To z kolei wywołuje dolegliwości bólowe i prowadzi do ograniczenia jego ruchomości.

Choroba ta postępuje wraz z upływem czasu, kiedy staw zużywa się. Często spowodowana jest również nadmiernym obciążeniem stawu, mało aktywnym trybem życia, przebytymi urazami czy wadami wrodzonymi. Jest przyczyną bólu, z czasem ogranicza codzienne aktywności pacjenta. W wielu przypadkach zwyrodnienie stawu biodrowego kończy się operacją.

Jak się objawia zwyrodnienie stawu biodrowego?

W początkowym stadium dolegliwości bólowe pojawiają się podczas obciążania kończyny, wraz z rozwojem zwyrodnienia ból występuje również w stanie spoczynku i zaczyna utrudniać codzienne czynności. Objawy nasilają się z upływem czasu.

Najczęstsze objawy:

  • Ból – występuje zarówno przy obciążeniu, jak i w stanie spoczynku, najczęściej jest to ból w pachwinie, biodrze czy pośladku.
  • Ograniczenie zakresu ruchu i sztywność stawu.
  • Zaburzenia chodu – np. utykanie lub kołysanie się na jedną stronę.
  • Osłabienie mięśni – osłabienie siły mięśni uda i pośladka.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego

Mimo że zwyrodnienie stawu biodrowego postępuje z czasem, jeśli wdroży się odpowiednie leczenie nieoperacyjne można zwolnić jego przebieg i uniknąć operacji lub przynajmniej wydłużyć czas, kiedy będzie ona potrzebna. Jeśli zmiany nie są bardzo zaawansowane, można wdrożyć leczenie farmakologiczne, rehabilitację oraz fizjoterapię. Chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać mięśnie w dobrej kondycji i je rozluźnić.

Jeśli jednak zmiany zwyrodnieniowe są już na tyle zaawansowane, że wymagana jest operacja, stosuje się endoprotezoplastykę, czyli wszczepienie protezy stawu biodrowego (wymiana panewki i głowy kości udowej na elementy sztuczne). Wymiana stawu biodrowego umożliwia przywrócenie jego funkcji, pozwala wrócić do sprawności i jest gwarancją trwałego zerwania z bolesnymi dolegliwościami. Po wstawieniu sztucznego stawu biodrowego, ważna jest również prawidłowo prowadzona rehabilitacja.

Więcej porad