Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Zwyrodnienie stawu biodrowego

wymiana stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to bardzo często zjawisko, które pojawia się nawet u ludzi młodych. W przypadku osób starszych niż 65 lat dotyczy ono około 60% osób, a w przypadku osób powyżej 75 roku życia więcej niż 80%. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tego schorzenia.

Na skróty:

Czym jest zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, inaczej koksartoza, to choroba, w wyniku której niszczona jest chrząstka stawowa biodra, która traci swoje właściwości amortyzujące i przestaje chronić stykające się kości stawu. Nasady kości ulegają zmianom, rozwija się stan zapalny błony maziowej, a to prowadzi do uszkodzenia jego struktur i funkcji. To z kolei wywołuje dolegliwości bólowe i prowadzi do ograniczenia jego ruchomości.

Choroba ta postępuje wraz z upływem czasu, kiedy staw zużywa się. Często spowodowana jest również nadmiernym obciążeniem stawu, mało aktywnym trybem życia, przebytymi urazami czy wadami wrodzonymi. Jest przyczyną bólu, z czasem ogranicza codzienne aktywności pacjenta. W wielu przypadkach zwyrodnienie stawu biodrowego kończy się operacją.

Jak się objawia zwyrodnienie stawu biodrowego?

W początkowym stadium dolegliwości bólowe pojawiają się podczas obciążania kończyny, wraz z rozwojem zwyrodnienia ból występuje również w stanie spoczynku i zaczyna utrudniać codzienne czynności. Objawy nasilają się z upływem czasu.

Najczęstsze objawy:

  • Ból – występuje zarówno przy obciążeniu, jak i w stanie spoczynku, najczęściej jest to ból w pachwinie, biodrze czy pośladku.
  • Ograniczenie zakresu ruchu i sztywność stawu.
  • Zaburzenia chodu – np. utykanie lub kołysanie się na jedną stronę.
  • Osłabienie mięśni – osłabienie siły mięśni uda i pośladka.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego

Mimo że zwyrodnienie stawu biodrowego postępuje z czasem, jeśli wdroży się odpowiednie leczenie nieoperacyjne można zwolnić jego przebieg i uniknąć operacji lub przynajmniej wydłużyć czas, kiedy będzie ona potrzebna. Jeśli zmiany nie są bardzo zaawansowane, można wdrożyć leczenie farmakologiczne, rehabilitację oraz fizjoterapię. Chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać mięśnie w dobrej kondycji i je rozluźnić.

Jeśli jednak zmiany zwyrodnieniowe są już na tyle zaawansowane, że wymagana jest operacja, stosuje się endoprotezoplastykę, czyli wszczepienie protezy stawu biodrowego (wymiana panewki i głowy kości udowej na elementy sztuczne). Wymiana stawu biodrowego umożliwia przywrócenie jego funkcji, pozwala wrócić do sprawności i jest gwarancją trwałego zerwania z bolesnymi dolegliwościami. Po wstawieniu sztucznego stawu biodrowego, ważna jest również prawidłowo prowadzona rehabilitacja.

Więcej porad