Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Endoproteza biodra – jak przygotować dom na powrót ze szpitala?

endoproteza biodra

Wymiana stawu biodrowego pozwala wrócić do sprawności, m.in. w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Jest to obecnie jedna z częstszych wykonywanych obecnie operacji ortopedycznych. Operacja wstawienia protezy to poważna ingerencja chirurgiczna, po której konieczne jest odbycie rehabilitacji. Po takim zabiegu pacjent będzie mieć pewne ograniczenia, dlatego należy odpowiednio przystosować mieszkanie. Co więcej, bardzo często takiej operacji poddawane są osoby starsze, które już z racji wieku i tak mają zwiększone ryzyko potencjalnych upadków, a w początkowym okresie po operacji, trzeba się przed tym zabezpieczyć i zwracać na to szczególną uwagę.

Wszystko po to, by wzmocnić mięśnie i poprawić koordynację ruchową. By rehabilitacja mogła się odbywać, ważne są odpowiednie ćwiczenia i dobrze dobrany sprzęt. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować dom dla osoby po operacji biodra oraz co jest niezbędne do efektywnego procesu rehabilitacji.

Jak przygotować dom na powrót ze szpitala?

Powrót do domu po operacji biodra wiąże się z koniecznością dostosowania mieszkania do nowych potrzeb osoby mającej problemy z poruszaniem się. Należy mieć na uwadze, że po zabiegu endoprotezoplastyki nie można krzyżować nóg, schylać się lub obciążać nogi z protezą, ponieważ takie czynności utrudniają gojenie. Właśnie dlatego należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, który ułatwi codzienne czynności i zminimalizuje ryzyko upadku lub uszkodzenia protezy.

W początkowym etapie po operacji najtrudniejsze może okazać się utrzymywanie higieny i poruszanie się po łazience. Dlatego też warto zamontować w tym pomieszczeniu pewne adaptacje. Od czego zacząć? Od pozbycia się wszelkiego rodzaju dywaników, które mogłoby spowodować potknięcie i upadek. Należy zastąpić je antypoślizgowymi matami, które nie przesuwają się po podłożu i gwarantują stabilność. Dodatkowo, łazienka to zazwyczaj miejsce mokre i śliskie, więc kolejnym usprawnieniem, które pozwoli uniknąć upadku są wszelkiego rodzaju uchwyty i barierki (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren/). Dzięki nim chory lepiej utrzyma stabilność podczas siadania na toalecie czy wychodzenia z kąpieli, a dodatkowo nie będzie zbytnio obciążać protezy poprzez opieranie się na niej.

Kolejne wyposażenie, które ułatwi choremu komfort życia i dbanie o higienę to zdecydowanie nakładka na toaletę (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-king-10-20-king-10l-20-timago/). Jak już zostało wspomniane, nie można zginać biodra po operacji, a wysokość toalety jest zazwyczaj zbyt mała dla większości osób i nie da się tego uniknąć. Dlatego konieczna jest podkładka, która pozwoli siedzieć wyżej. Ułatwi ona nie tylko wstawanie i siadanie na toalecie, ale również pozwoli nie obciążać biodra. Na rynku znajduje się wiele nakładek, które dostosowane są do wzrostu i wagi chorego, a także takie, które posiadają też dodatkowe poręcze (https://senioralny.pl/nasadka-toaletowa-z-uchwytami-bocznymi/).

Kolejną rzeczą, która może okazać się problematyczna jest kąpiel. Ważne jest, by zapewnić chorej osobie podczas kąpieli stabilizację i możliwość utrzymania równowagi. Pod prysznic zaleca się zakup specjalnych taboretów (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/) lub krzeseł (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/), które pozwalają wymusić prawidłową pozycję siedzącą. Mają one opcje ustawienia pod odpowiednim kątem, co zdecydowanie ułatwia wstawanie. Krzesła posiadają także specjalne wycięcia higieniczne lub są wyprofilowane w taki sposób, żeby móc swobodnie wysunąć przed siebie operowaną nogę. Alternatywą może być również przykręcane do ściany siedzisko (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-przyscienny-timago/), które można zamontować na dowolnej wysokości. Jeśli jednak w domu znajduje się wanna, a nie prysznic należy zastosować inne rozwiązanie. Po operacji bezwzględnie nie można usiąść na dnie wanny, dlatego świetnie sprawdzi się specjalna ławka na wannę (https://senioralny.pl/lawka-obrotowa-na-wanne-timago/), która umożliwi kąpiel na siedząco. Powinna być ona wysoka i twarda.

Dobierając materac również musisz pamiętać, że nie po operacji biodra nie wszystko można robić. Dlatego też, gdy wybierzesz zbyt miękki materac, spowoduje to większe ryzyko krzyżowania się nóg w trakcie snu. Lepszym wyborem będzie materac o średniej twardości, który gwarantuje podparcie zarówno kręgosłupa, jak i kończyn dolnych. Dzięki temu, w prawidłowym ustawieniu znajdzie się także staw biodrowy, bo ciało nie będzie się zapadać.

Rehabilitacja po endoprotezie a sprzęt

Po wszczepieniu endoprotezy rehabilitację trzeba rozpocząć już w ciągu pierwszych dni, by zwiększyć ruchomość stawu. Na początku nie należy zbytnio angażować operowanego miejsca, dlatego też należy wykonywać nieskomplikowane ruchy kończyną. Może to być na przykład zginanie stawu kolanowego z podparciem stopy czy ruchy stawem skokowym. Później rozpoczyna się proces stopniowej pionizacji, a kiedy pacjent osiągnie już stabilną pozycję stojącą, należy rozpocząć ćwiczenie chodzenia. Przy początkowych próbach chodzenia po operacji stosuje się balkonik rehabilitacyjny (https://senioralny.pl/balkonik-skladany-trzyfunkcyjny/). Pacjent musi wykonywać drobne kroki, bez nadmiernego pośpiechu.

Następnym etapem jest chodzenie o kulach (https://senioralny.pl/kula-inwalidzka-lokciowa-z-obejma-regulowana-dwustopniowo-fs-933l-timago/). Zazwyczaj trwa to przez kilka kolejnych tygodni. Po ustabilizowaniu się poczucia równowagi i zwiększenia się siły mięśni można używać jedynie jednej kuli. Cały ciężar ciała musi jednak równomiernie spoczywać na obydwu stopach. To, ile czasu należy poruszać się o kulach po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra w dużym stopniu zależy od zastosowanego rodzaju implantu. Dlatego koniecznym jest, aby Twój lekarz lub fizjoterapeuta powiedział, jak długo ten okres powinien wynosić. Większość Pacjentów z wszczepioną endoprotezą biodra chodzi o kulach około 4-6 tygodni.

Dalsza rehabilitacja ma na celu poprawę umiejętności utrzymania równowagi. Należy wprowadzić ćwiczenia oporowe, np. z taśmami elastycznymi (https://senioralny.pl/tasma-rehabilitacyjna-qmed/).  Można np. przywiązać jeden koniec wokół kostki nogi, a drugi do łóżka i wykonywać ruchy nogą. Należy zwiększać intensywność ćwiczeń.

Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest to podstawa do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.

W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
  • pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
  • ulgi na przejazdy,
  • niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
  • możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
  • ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj. (https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)

Więcej porad