Jak dbać o bezpieczeństwo seniora w domu?

senior-4723737_1920

Bezpieczeństwo dla wielu ludzi jest kwestią podstawową, która ułatwia funkcjonowanie. Dzięki niemu każdy człowiek ma zagwarantowaną pewną swobodę i spokój. Można rozwodzić się nad wieloma rodzajami bezpieczeństwa, dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo seniora w domu.

Badania pokazują, że do 80% wypadków w grupie wiekowej od 85 do 89 lat dochodzi w domach. W takim wieku konsekwencje nawet drobnego upadku mogą być bardzo poważne, a nawet śmiertelne, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo seniora w domu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora w domu?

  1. Najlepiej abyś usunął progi oraz kable znajdujące się na podłodze, które są przyczyną potknięć.
  2.  Usuń z podłogi dywaniki, które często się ślizgają lub zwijają.
  3.  Wyposaż seniora w domowe pantofle.
  4. Pantofle dla seniora powinny być z antypoślizgową podeszwą.
  5. Podłoga w łazience i kuchni, czyli w miejscach, gdzie może gromadzić się woda, musi być antypoślizgowa.
  6. Lepiej aby w łazience znajdował się prysznic, a nie wanna. Pod prysznicem zadbaj o wygodny stołek. Duży wybór stołków i krzeseł prysznicowych znajdziesz TUTAJ. 
  7. W łazience zamontuj uchwyty ułatwiające korzystanie z toalety. Uchwytów do samodzielnego i łatwego montażu możesz poszukać TUTAJ.
  8. Wszystkie przedmioty dnia codziennego umieść możliwie jak najniżej aby seniorzy mieli do nich łatwy dostęp.

Zachowując przedstawione powyżej zasady możemy być pewni, że zapewnimy jak najlepsze warunki dla naszych najbliższych. Jeśli zadbamy o te kwestie będą mogli swobodnie się poruszać i korzystać z życia, a my będziemy spokojni o bezpieczeństwo seniora w jego własnym domu.

Projekt NFZ – Kwadrans Seniora

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował dla osób starszych program Kwadrans Seniora. Można się  niego dowiedzieć o nowościach w świadczeniach NFZ, informacje o zdrowiu i profilaktyce. Dodatkowo wiele praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa seniorów w domu, czy na wakacjach.  Więcej o Kwadransie Seniora możesz przeczytać TUTAJ.

Czytaj więcej

TUTAJ przeczytasz o refundacji środków pomocnych i sprzętu ortopedycznego.

Więcej porad