Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Ortezy kolana – wszystko, co powinieneś wiedzieć

ortezy kolana

Ortezy kolana to często używany sprzęt medyczny, który ma za zadanie ustabilizować kontuzjowany staw kolanowy, potrzebujący całkowitego bądź częściowego unieruchomienia. Jest świetną alternatywą dla gipsowego opatrunku.

Na skróty:

Jak działa orteza na kolano?

Orteza ma za zadanie odciążenie stawu, dzięki czemu przyspiesza proces wracania do sprawności. Minimalizuje ryzyko pogłębiania się kontuzji i większego uszkodzenia stawu.

Różnica między ortezą a stabilizatorem

Orteza jest to aparat ortopedyczny, który służy do sztywnej stabilizacji. Zastępuje opatrunek gipsowy, a jej głównym zadaniem jest pełne unieruchomienie kończyny i pomoc w przywracaniu utraconych funkcji.

Stabilizator poniekąd jest ortezą, jednak z delikatniejszą konstrukcją. Stosuje się go przy urazach i kontuzjach, a jego głównym zadaniem jest łagodna stabilizacja i niwelowanie przeciążenia podczas ruchu.

Rodzaje i zastosowanie

Wyróżniamy trzy rodzaje ortez:

  • Orteza elastyczna – ten typ nie zawiera dodatkowych wzmocnień i jest to najmniej skomplikowana wersja ortezy. Wykonana jest z elastycznego kawałka materiału, może być regulowana bądź nie. Ortezy elastycznej używa się przy drobnych kontuzjach jako częściowe odciążenie lub przy leczeniu zachowawczym.
  • Orteza półsztywna – jest to jednolity kawałek materiału z wszytymi równolegle do stawu szynami. Ortezy półsztywne stabilizują kolano i usztywaniają staw. Zazwyczaj stosowane są jako profilaktyka u osób, które przebyły kontuzje, a są aktywne fizycznie.
  • Orteza sztywna – jest to najbardziej zaawansowany rodzaj ortezy, zapewnia największą stabilność. Większość posiada regulację zakresu ruchomości kolana. Zazwyczaj wykorzystywana jest przy ciężkich urazach lub po operacjach.

Jak dobrać ortezę na kolano?

O wyborze właściwej ortezy decyduje lekarz. Najważniejszy w tej decyzji jest powód, z jakiego będzie stosowana, czy będzie to np. profilaktyka czy leczenie. Podczas dobierania ortezy, warto ją przymierzyć, gdyż zbyt mała może uciskać i tworzyć rany, a zbyt duża nie zapewni właściwej stabilizacji.

Refundacja

Cena ortezy kolana zależna jest od jej rodzaju, może to być od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zakup takiego sprzętu może być jednak refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W takiej sytuacji lekarz specjalista musi wypisać zlecenie na taki zakup, a po jego dokonaniu należy zwrócić się do oddziału NFZ o zwrot kosztów.

Każdą ortezę NFZ refunduje aż w 90% w podanym limicie cenowym. Jedynie dzieci do 18 roku życia mają refundację w 100%. Zakup ortezy z dofinansowaniem jest możliwy raz na 3 lata.

Jaki sprzęt polecamy?

Jest kilka ortez, które możemy szczególnie polecić. Pierwsza z nich jest idealna, jeśli masz budżet do 350 zł. Jest to orteza firmy Orliman, model PO-7104-A. Kolejną ortezą, którą polecamy jest Reformat Raptor 1R, którą można stosować przy uszkodzonych więzadłach. W przypadku, gdy potrzebujesz ortezy pooperacyjnej, dobrze sprawdzi się orteza firmy Thuasne, model ROM-R oraz model Access 1542, czyli orteza ze wzmocnieniami.

Więcej porad