Refundacja NFZ ortezy kolana

Refundacja NFZ ortezy kolana

Refundacja NFZ ortezy kolana możliwa jest na podstawie zlecenia, które może przepisać jedynie lekarz specjalista po zapoznaniu się z przyczyną i zakresem schorzenia by odpowiednio dobrać prawidłową stabilizację. W ramach NFZ lekarz może przepisać trzy różne rodzaje ortez kolanowych produkowanych seryjnie, posiadające różne kody i zakresy refundacji cenowej. W zależności od zapotrzebowania orteza może obejmować sam staw kolanowy (J.038 – najmniejszy limit finansowy ), obejmować całą goleń i udo( J.039 – środkowy limit finansowy) lub obejmować całą kończynę dolną włączając w to udo, goleń i stopę( J.043- najwyższy limit finansowy).Większość ortez posiada regulację zakresu ruchomości umożliwiają indywidualizację stabilizacji kolana. Należy zaznaczyć że do ortez nie zaliczają się opaski elastyczne. Każdą z ortez NFZ refunduje aż w 90% w podanym limicie cenowym. Wyjątkiem są dzieci do 18 roku życia których refundacja na zakup ortezy wynosi 100%. Wystarczy aby pacjent wraz z odpowiednim numerem skierowania udał się do sklepu medycznego realizującego zamówienia funduszu zdrowia. Zachęcamy do składania zamówień telefonicznych lub rezerwacji wózka z wyprzedzeniem aby maksymalnie ułatwić zakup.

Refundacja NFZ ortezy kolana

Kody NFZ

J.038 J.039 J.043

Kwota finansowania

Kwoty finansowania wynoszą: 350zl, 700zł, 800zł

Stopień refundacji

Refundacja NFZ ortezy kolana wynosi  90%(dorośli) i 100%(dzieci)

Co ile można uzyskać wniosek

Wniosek można składać co 3 lata, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności rozpatrywane są według ich potrzeb.

Osoby uprawnione do wypisania wniosku na ortezę

Jedynie lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie:ortopedii,traumatologii,chirurgii,reumatologii,neurologii,rehabilitacji jest uprawniony do wypisania wniosku.

Zastosowanie

  • Orteza stabilizująca elastyczna – wykonane z lekkich materiałów tekstylnych. W zależności od zapotrzebowania może być ona regulowana lub nie. Zawierają się w tej grupie głównie ortezy stosowane przy urazach jako leczenie zachowawcze lub jako częściowe odciążenie przy uszkodzeniach stawów.
  • Orteza stabilizująca sztywna – posiadają szyny boczne z przegubami zawiasowymi i całość obejmuje udo i goleń. Wykorzystywane są przy cięższych urazach więzadeł stawu kolanowego by zapewnić sztywną stabilizację stawu. Większość z nich posiada regulację zakresu ruchomości kolana lub całkowicie je usztywniają.
  • Orteza stabilizująca na całą kończynę dolną – jest to orteza wykorzystywana w urazach i po obszernych operacjach kończyny dolnej gdy wymagana jest całościowe unieruchomienie nogi.

Mamy nadzieję, że temat Refundacja NFZ ortezy kolana nie skrywa już przed Wami tajemnic.

Personel Senioralnego w razie pytań, służy pomocą. Skontaktuj się z nami lub napisz na facebooku.

Więcej porad