Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Ostroga piętowa

zdrowie stóp

Ostroga piętowa to dolegliwość często występująca w krajach wysokorozwiniętych, szczególnie często dotykająca osób starszych jak i  takich, które pracują w pozycji stojącej.

Czym jest ostroga piętowa?

To zwapnienie występujące pod kością piętową lub z tyłu pięty, zazwyczaj w kształcie haczyka. W przypadku pierwszej lokalizacji mówimy o ostrodze piętowej dolnej, w której dochodzi do drażnienia rozcięgna podeszwowego. W przypadku drugiej lokalizacji, mamy do czynienia z ostrogą piętową górną, gdzie zwapnienie oddziałuje na ścięgno Achillesa.

Przyczyny ostrogi piętowej

Powodem powstania ostrogi piętowej jest dziejący się stan zapalny w obrębie kości piętowej. Pojawia się ona, gdy mamy do czynienia z występowaniem wapnia na pięcie.

Na powstawanie stanu zapalnego rozcięgna piętowego ma wpływ :

  •         Nadwaga( poprzez przeciążenie)
  •         Urazy(szczególne znaczenie mają nie do końca doleczone kontuzje)
  •         Nieprawidłowo dopasowane lub noszone obuwie

Nie bez znaczenia pozostają także:

  •         Płaskostopie
  •         Wiek (wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi)

Objawy ostrogi piętowej

Podstawowy symptom ostrogi piętowej to ból pięty, który chorzy szczególnie intensywnie odczuwają w trakcie chodzenia. Może on występować zarówno w trakcie wysiłku, jak i w spoczynku. Pacjenci często opisują go, porównując do uczucia, które towarzyszy im, gdy do buta wpadnie im kamyk.

Badanie RTG jest podstawowym badaniem umożliwiającym stwierdzenie narośli kostnej.

Leczenie

Ważnym jest, by skupić się nie tylko na eliminacji objawów, ale także na usunięciu przyczyny występowania ostrogi. Zatem konieczne będzie odwiedzenie specjalisty, który postawi wiarygodną diagnozę. Leczenie na wielu płaszczyznach da najlepsze i trwałe efekty.

Leczenie falą uderzeniową, to metoda z 80% skutecznością, powoduje dodatkowo również wzrost produkcji naturalnego kolagenu, bez którego nie ma możliwości odbudowania tkanek miękkich.

Wkładki ortopedyczne z kolei to sposób na pożegnanie się z ostrogą na zawsze, zapobiegną one nawrotowi schorzenia. Warto także dołączyć ćwiczenia, ponieważ przyniosą one ulgę w bólu i dzięki temu, że są mało skomplikowane, może robić je każdy. 

W ofercie Senioralnego możecie Państwo znaleźć ofertę wkładek pomagających w problemie ostrogi piętowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sklepie Senioralny, zobacz naszego facebooka.

Więcej porad