Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Pieluchomajtki dla dorosłych – jak wybrać najlepsze?

udar mózgu

Jeśli w domowych warunkach opiekujesz się osobą, która nie może samodzielnie korzystać z toalety, lub ze względu na schorzenia z jakimi się zmaga nie jest w stanie kontrolować potrzeb fizjologicznych, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych. Z tego artykułu dowiesz się jakie pieluchomajtki wybrać, jak dopasować je do potrzeb pacjenta oraz jak używać ich zgodnie z zaleceniem. 

Stosowanie pieluchomajtek będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia przebywają w pozycjach leżących oraz dla takich, które ze względu na pewne schorzenia mogą stracić możliwość kontrolowania swoich potrzeb fizjologicznych. Dodatkowo pieluchomajtki sprawdzą się u osób, które są aktywne zawodowo, jednak zmagają się z nietrzymaniem moczu.

W obecnych czasach pieluchomajtki dla dorosłych tworzone są z niezwykłą starannością aby korzystanie z nich było komfortowe i dyskretne, co pozwala na aktywne życie bez skrępowania i uprawianie sportów. 

Grupą osób narażonych na nietrzymanie moczu są również kobiety w ciąży. Jednak w ich przypadku schorzenie to zazwyczaj mija po porodzie, jednak dla komfortu ciężarnych zaleca się stosowanie pieluchomajtek dla dorosłych. 

Wybór pieluchomajtek dla dorosłych 

Głównym kryterium wyboru pieluchomajtek dla dorosłych jest ich chłonność oraz rozmiar.

Rozmiar pieluchomajtek dla dorosłych

Aby korzystanie z pieluchomajtek było komfortowe i w 100% spełniało swoje podstawowe zadanie trzeba skupić się na dobraniu idealnego rozmiaru. Zbyt małe, będą nie wygodne, oraz będą uciskać co może doprowadzić do odparzeń.  Za duże rozmiar sprawi, że pielucha będzie spadać i  nie spełniać swojej funkcji. 

Kupując pierwsze pieluchomajtki warto zakupić kilka rozmiarów, przetestować i wybrać te najlepsze. 

 

Stopień chłonności pieluchomajtek dla dorosłych

Obecnie w sprzedaży są produkty, które znacznie różnią się od siebie stopniem chłonności. Wybierając konkretny model trzeba skupić się na ilości wypróżnień oraz częstotliwości z jaką można zmieniać pieluchę. Nie zawsze wybór najbardziej chłonnego produktu będzie dobry ze względu na jego grubość. 

Sposobem na wybranie odpowiedniej chłonności dla pieluchomajtek jest ilość średniego wydalania moczu w sposób niekontrolowany w ciągu 4 godzin. 

Tabela 1: Stopnie nietrzymania moczu i rodzaj pieluchomajtek

W tabeli przedstawione są statystyczne stopnie nietrzymania moczu oraz rodzaj chłonności pieluchomajtek dla dorosłych. 

kropelkowe lekkie średnie ciężkie bardzo ciężkie
do 50 ml 50-100 ml 100-200 ml 200-300 ml  powyżej 300 ml 

Aby dokonać prawidłowego wyboru pieluch z pomocą przychodzi nam dziennik mikcji, w którym zapisujemy każdą wizytę w toalecie oraz dodatkowe notatki, które pozwolą lekarzowi na diagnozę problemu. Warto w takim dzienniku zapisać ilości przyjmowanych płynów, pozycje oraz czynności przy wykonywaniu których dochodzi do nietrzymania moczu, oraz ilość wypróżnień  bez kontroli na dobę.  

Czy pieluchomajtki są lepsze od pampersów? 

Mimo tego, że bardzo podobne, są to dwa różne produkty, chociaż ich działanie jest zbliżone. Pieluchomajtki dla dorosłych swoim wyglądem przypominają klasyczną bieliznę – figi. Są bardziej dyskretne i najlepiej sprawdzą się u osoby, która jest sprawna i aktywna fizycznie. 

Pampersy, które zazwyczaj są zapinane na rzep będą łatwiejsze w obsłudze dla osoby, która podejmuje opiekę nad pacjentem leżącym. Pampersy pozwalają na dużo łatwiejsze zakładanie oraz zdejmowanie zużytej pieluchy. 

 

Jak często zmieniać pieluchomajtki u dorosłych? 

Częstotliwość zmiany pieluchomajtek wybranych dla osób dorosłych nigdy nie będzie ta sama. Natomiast pewne jest to, że pielucha musi zostać zmieniona po każdorazowej defekacji. Bakterie zawarte w kale są niebezpieczne dla zdrowia, a sam chory może czuć się niekomfortowo. 

Jeśli chodzi o oddawanie moczu to pieluchomajtki są na tyle chłonne, że nie trzeba zmieniać ich za każdym razem. Wszystko zależy od jego ilości. W przypadku osoby leżącej, sami jako opiekunowie możemy zapytać o ewentualną potrzebę zmiany pieluchy. Częstotliwość zmiany będzie się zmieniać również w zależności od pory roku. W lecie zazwyczaj spożywa się dużo więcej płynów, co wpływa na dużo częstsze oddawanie moczu. 

 

Jak zmienić pieluchę osobie dorosłej? 

Przy zakładaniu pampersa osobie dorosłej warto znaleźć dla siebie najlepsza technikę, która pozwoli na sprawną zmianę, a co ważne pozwoli na mniejsze skrępowanie pacjenta. Jako, że zmiana pieluch niejednokrotnie powoduje zawstydzenie warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie przebywał nikt poza pacjentem i jego opiekunem. Dodatkowo wspierając psychikę chorego, powinno się wykonywać spokojne, delikatne ruchy, które w żaden sposób nie dadzą odczuć osobie leżącej, że jest to dla opiekuna przykry obowiązek. 

W zależności od stopnia niepełnosprawności chorego proces zmiany może przebiegać różnie. W przypadku, kiedy chory jest w stanie wspomóc opiekuna wystarczy, że lekko uniesie pupę do góry, a cały proces będzie dużo prostszy.

Jeśli pacjent nie ma na tyle sprawności fizycznej, najłatwiej będzie obrócić pacjenta na bok. (Możemy się tutaj wspomóc zgięciem nogi w kolanie). Wcześniej dobrze jest rozpiąć zużyty pampers. Po przełożeniu na któryś z boków pacjenta wyciągamy pieluchę. Ważne jest również dokładne oczyszczenie okolic intymnych i nałożenie środków zapobiegających odparzeniom. Następnie podkładamy czysty produkt i obracamy pacjenta na plecy aby móc zapiąć pampers.

Obracanie pacjenta pozwala na oszczędzenie mięśni i stawów opiekuna, który nie ma zbyt dużo siły. 

 

Jakie są ceny pieluchomajtek dla dorosłych? 

Ceny pieluchomajtek w zależności od modeli są mocno zróżnicowane. Wahają się od 12 do 30 zł za 10 sztuk. Jeśli dobierzemy już rozmiar idealny dla naszego podopiecznego, warto kupować większe ilości, dzięki czemu będziemy mogli nieco zaoszczędzić. Przy zakupie większych ilości cena jest niższa. 

Jak wcześniej wspominaliśmy ważna jest również dodatkowa pielęgnacja, ze względu na narażenie skóry na otarcia i odparzenia. Dlatego trzeba brać pod uwagę zakup środków pielęgnacyjnych. Specjalistyczne sklepy oferują zakup pakietów w skład których wchodzą pieluchomajtki oraz artykuły pielęgnacyjne.  Zakup pakietu również będzie nieco tańszy niż zakup każdego produktu z osobna. 

Dofinansowanie zakupu pieluch z NFZ

Ze względu na dość duże koszty wiążące się z używaniem tego typu produktów NFZ daje możliwość dofinansowania.Aby je otrzymać  trzeba najpierw odbyć rozmowę z lekarzem – specjalistą lub pierwszego kontaktu, który wydaje zlecenie na konkretne produkty. 

Z takim zleceniem udaj się do najbliższego punktu NFZ (TUTAJ możesz poszukać punktu NFZ)  w swoim mieście, gdzie otrzymasz potwierdzenie wniosku oraz specjalną kartę zaopatrzenia comiesięcznego, z którą możesz udać się do wybranej apteki lub sklepu medycznego, w którym zrealizujesz zakupy. 

NFZ sfinansuje twoje zakupy do 90 sztuk pieluch, a wartość dofinansowania waha się pomiędzy 70 a 90% wartości wybranych pieluchomajtek. Na stronie NFZ dostępne jest więcej informacji dotyczących finansowania. 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z których dla każdego można wybrać najlepsze pieluchomajtki dla dorosłych. Pozwolą one na dużo większy komfort życia dla użytkownika oraz wsparcie dla opiekuna pacjenta.

Czytaj więcej

TUTAJ przeczytasz o tym jak uzyskać refundację na wózek inwalidzki.

Więcej porad