Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Zapobieganie odleżynom

bed2

Zapobieganie odleżynom to ważne temat w aspekcie opieki nad osobą leżącą. Odleżyny są częstym problemem pojawiającym się u osób z zaburzeniami czucia czy osób nieprzytomnych. W sytuacji, gdy pacjent nie odczuwa bólu bądź gdy jego mobilność jest silnie ograniczona, odleżyny mogą prowadzić do obumarcia komórek i powstania rany. Z artykułu dowiesz się, co robić, by zapobieganie odleżynom było skuteczne. Więcej o tym, czym są odleżyny i jakie są ich przyczyny dowiesz się z naszego artykułu.

Oceń ryzyko pojawienia się odleżyn

Zapobieganie odleżynom rozpoczyna się od ich wczesnego wykrycia. Zanim dopuści się do ich powstania, można w przystępny sposób ocenić ryzyko rozwoju odleżyny. Na rozwój odleżyn ma wpływ stan fizyczny, świadomości, aktywność człowieka, zdolność do samodzielnych zmian pozycji oraz kontrola nad wypróżnianiem I oddawaniem moczu. Wraz z każdą czynnością, z którą człowiek sobie nie radzi, ryzyko powstania odleżyn rośnie.

Zapobieganie odleżynom- sposoby

Odpowiednie postępowanie profilaktyczne powinno być wdrożone od początku opieki, a pierwszym jego elementem jest regularne oglądanie skóry, minimalnie 2 razy dziennie; szczególnie trzeba zwrócić uwagę na miejsca, gdzie odległość między skórą, a kośćmi jest niewielka: pięty, kość ogonowa, pośladki, boczne strony rąk I bóg. Skórę należy myć, musi być czysta oraz odpowiednio nawilżona, jednak należy unikać tarcia oraz naciągania. W celu pobudzeniu krążenia można wykonać delikatny masaż. Bielizna osoby chorej musi być zawsze czysta, tak samo jak prześcieradło I pościel. Jeżeli osoba nie jest w stanie samodzielnie zmieniać pozycji, należy jej w tym pomóc I obracać co parę godzin (najlepiej co 2 godziny). Istotne jest również odżywienie osoby chorej, aby zapobiec niedoborom białka, witamin I mikroelementów. Skuteczne są również wszelkie środki przeciwodleżynowe, jak: poduszki, materace, krążki, opatrunki itp.

Jak rozpoznać odleżynę?

Odleżyna to niedokrwienie tkanek, spowodowane stałym uciskiem w jednym miejscu. Siła ucisku doprowadza do zatrzymania krążenia w danym punkcie, niedotlenienia tkanek co daje efekt obumierania komórek. W warunkach domowych najłatwiej zapobiec I stopniu odleżyny, jest to blednące zaczerwienienie. Po lekkim ucisku zaczerwienionego miejsca, blednie ono, co oznacza że mikrokrążenie nie jest jeszcze uszkodzone I czym wcześniej zaczniemy działać, tym większe jest prawdopodobieństwo wyleczenia odleżyny.

Zapobieganie odleżynom-produkty, które Ci w tym pomogą

  • Poduszki pneumatyczne oraz materace przeciwodleżynowe, które są najskuteczniejszym sprzętem są refundowane przez NFZ w 70% (górna granica 500/400zł), dzięki czemu Pacjent opłaca tylko 30% ceny produktu. Działają one na zasadzie zmieniania ciśnienia, w poszczególnych komorach materaca/poduszki, co zmniejsza nacisk, a zarazem zwiększa ukrwienie części ciała nie mających kontaktu się z produktem.
  • Krążki pod łokcie I pięty, wałki oraz kliny, które dzięki odpowiedniemu rozłożeniu nacisku, odciążają narażone na odleżynę miejsca
  • Maty, łatwoślizgi, hamaki I rolki pomagają w zmianie pozycji chorego

Kremy zapobiegające podrażnieniom i stanom zapalnym. Mają działanie nawilżające i przyspieszają regenerację podrażnionej.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór produktów przeciwodleżynowych. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie najlepszy, pomożemy Ci w wyborze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sklepach Senioralny, odwiedź nasz facebook.

Więcej porad