Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Żylaki

żylaki

Żyły powierzchowne kończyn znajdujące się tuż pod skórą posiadają zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi, czyli przeciwdziałają sile grawitacji. W czasie skurczu mięśni kończyny dolnej krew jest wyciskana z żył i jeśli zastawki są wydolne płynie w kierunku serca i się nie cofa. W momencie gdy zastawki są niewydolne krew zalega w żyłach oraz dochodzi do tzw. refluksu, czyli przepuszczania wstecznego krwi. W skrócie żylaki powstają w wyniku zaburzenia stosunku między ciśnieniem krwi w żyle a wytrzymałością jej ściany natomiast czynnikiem powodującym podwyższenie ciśnienia w żyłach jest niewydolność zastawek żylnych.

Jak objawiają się żylaki?

Żylaki objawiają się najczęściej wężowatymi miękkimi niebolesnymi przy dotyku żyłami często z  balonowymi uwypukleniami które zwiększają się w pozycji stojącej chorego. Chorzy skarżą się na uczucie zmęczenia, dyskomfortu i rozpierania w miarę upływu dnia lub przy długotrwałym staniu. Mogą występować również bóle czy kurcze nóg.

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków:

  • częste podróże samolotem
  • codzienne chodzenie w szpilkach
  • gorąco kąpiele
  • zażywanie hormonów

Kto najczęściej cierpi na żylaki?

Cierpi na tą dolegliwość ok 30-50% ogólnej populacji a w grupie ryzyka są szczególnie kobiety i osoby po 60r.ż. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żylaków, krwawienia czy przewlekłego zapalenia skóry i tkanki podskórnej.

Co zrobić, gdy zauważyłeś u siebie żylaki

Ultrasonografia dopplerowska to podstawowe badanie, które pozwoli Ci na dalsze kroki. Bez niego nie ma możliwości dalszej diagnostyki ani leczenia. Badanie to dostarcza  kluczowych informacji o stanie żył. Ważna jest również współpraca ze strony pacjenta, sam musi podjąć działania, by wspomóc działania środków farmakologicznych czy samego zabiegu. Ważne jest dbanie o odpowiednią ilość ruchu czy dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika z dietą. Złotym standardem leczenia tej przypadłości jest kompresjoterapia, która polega na stosowaniu stopniowego ucisku.

Profilaktyka żylaków

Zaleca się osobom ze skłonnościami do niewydolności żylnej, żeby stosowały wyroby kompresyjne, regulują one przepływ krwi w trakcie ich noszenia.

W ofercie Senioralnego znajdziecie szeroką ofertę wyrobów przeciwżylakowych, takich jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zobacz nasz profil na facebooku!

Więcej porad