Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Haluksy

haluksy

Haluksy to najczęściej występująca przypadłość, która dotyka nasze stopy. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale często również wiąże się z dużym bólem, który utrudnia chodzenie lub pozostanie w prawidłowej pozycji ciała. Początkowo nie dają żadnych objawów, wraz z czasem pojawia się ból i trudności z doborem obuwia. 

Czym są haluksy?

Haluks, czyli inaczej paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa dotykająca stopy. Zmiany zachodzą w biomechanice stopy, a sam paluch zmienia swoją pozycję i przybliża się do pozostałych palców. Przez taką sytuację dochodzi do zmian w rozłożeniu przeciążeń, co w konsekwencji przyczynia się do bólu okolic przodostopia. 

Przyczyny powstawania haluksów

Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksów zalicza się:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia 
  • nadmierne płaskostopie
  • napięcie ścięgna Achillesa
  • czynniki genetyczne 

 Warto pamiętać, że skłonność do koślawienia palucha można zaobserwować także w zdrowej stopie, jednak dzięki kontroli mięśni i ograniczeniom w postaci więzadeł tendencja ta zostaje wyhamowana. 

Jak leczyć haluksy?

Możliwości leczenia haluksów jest dosyć dużo, warto zaznaczyć, że haluksy to schorzenie, które ma charakter postępujący, zatem środki takie jak rozpórki czy kliny stanowią tylko rozwiązanie czasowe.

Więcej o leczeniu dowiecie się z naszego wpisu.

Leczenie zachowawcze

Istnieje dużo możliwości, które uśmierzą ból towarzyszący koślawemu paluchowi. To między innymi stosowanie klinów, separatorów i rozpórek, czy też skarpetek i obuwia ortopedycznego.  Pomocna może się również okazać fizjoterapia, takie działania powinny się koncentrować wokół stawu objętego zapaleniem i zmniejszeniem napięcia mięśni łydki i stopy.

Kinezyterapia, czyli działania mające na celu wzmocnienie mięśni w obrębie całego ciała, może okazać się dobrym sposobem, żeby zwiększyć skuteczność podjętych już działań.

Zabiegi fizykoterapeutyczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, takie jak fala uderzeniowa, ultradźwięki, krioterapia czy laser wysokoenergetyczny mogą stanowić uzupełnienie terapii. 

Ostateczną formą leczenia jest operacja, po której okres rekonwalescencji wynosi około 5 tygodni.

W ofercie Senioralnego znajdują się produkty, które pomogą w walce z haluksami, takie jak korektory, aparaty czy kliny międzypalcowe. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, zwróć się do personelu naszego sklepu,  nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jeśli zainteresował Cię temat haluksy, śledź nas na facebooku.

Więcej porad