Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim?

jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim

Opieka nad osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim jest prawdziwym wyzwaniem. Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim? Oprócz zaangażowania, troski i cierpliwości ważna jest znajomość kilku zasad, które mają związek z bezpieczeństwem osoby niepełnosprawnej. Co więcej, do osoby chorej należy podejść w sposób indywidualny. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wykorzystania właściwego sprzętu medycznego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim.

Istnieje kilka najważniejszych zasad, które wprowadzone w życie znacząco ułatwią i poprawią jakość pomocy osobom, które poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Oto kilka reguł, jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim:

Zadbaj o poziom samodzielności podopiecznego

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim bardzo często chcą same być jak najbardziej niezależne. Opiekun musi zdawać sobie sprawę, że czasem warto nie wyręczać we wszystkim podopiecznego. Nawet znikoma aktywność ma znaczący wpływ na samopoczucie, zadowolenie z siebie chorego czy może nawet przyśpieszyć czas rekonwalescencji i rehabilitacji.

Szanuj osobę na wózku inwalidzkim

Bardzo ważne jest informowanie osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim o wszystkich czynnościach, które opiekun ma zamiar wykonać, pytać o zgodę i czekać na nią. Traktowanie osoby niepełnosprawnej z szacunkiem to podstawa dobrej opieki.

Dbaj o jej komfort

Opanowanie czynności sadzania na wózek oraz zdejmowania to jedno. Najważniejsze, aby robić to prawidłowo i tak aby nikomu nie stała się krzywda. Nie bez znaczenia pozostaje również pozycja jaką chory przyjmuje siedząc na wózku inwalidzkim. Prawidłowa pozycja powinna pozwalać organizmowi na spełnianie swoich funkcji. Jeśli podopieczny nie może sam się poruszać zadaniem opiekuna jest pomoc w zmianie pozycji co jakiś czas. Takie działanie zapobiega zakrzepom czy odleżynom.

Zadbaj o sprzęt medyczny i wózek inwalidzki dostosowany do potrzeb

W przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną ruchowo sprzętem, który staje się potrzebny jest ten, który ułatwi przenoszenie chorego. W domowych warunkach przydatne stają się podnośniki, pasy do podnoszenia i przenoszenia czy maty antypoślizgowe, deski poślizgowe i dyski obrotowe. Zastosowanie takich akcesoriów gwarantuje bezpieczeństwo chorego oraz umożliwia przetransportowanie osoby z miejsca na miejsce bez nadmiernego wysiłku opiekuna. Kwestią nie bez znaczenia pozostaje również odpowiedni model wózka inwalidzkiego, który powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb osoby chorej.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór wózków inwalidzkich. Jeśli nie stać cię aktualnie na zakup oferujemy możliwość wypożyczenia sprzętu oraz wsparcie w pozyskaniu refundacji z NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).

Więcej porad