Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

jak radzić sobie z bólem kręgosłupa

Kręgosłup człowieka jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Pełni funkcję podporową dla naszego ciała oraz osłania rdzeń kręgowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się, że skarżymy się  na ból kręgosłupa oraz odczuwany związany z nim dyskomfort. Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z bólem kręgosłupa.

 Dlaczego boli nas kręgosłup i jak temu zapobiegać?


Badania pokazują, że coraz większy wpływ na kondycję kręgosłupa mają nasze codzienne nawyki, jednak problemy związane z tym narządem mogą wynikać również z genetyki. 

Na ten powszechny problem zwrócili uwagę naukowcy z wielu krajów i zajęli się badaniem tego tematu. Jak piszą w “The Lancet” skala tego schorzenia jest ogromna. W krajach o niższych dochodach od 1990 r. podwoiła się liczba lat, gdzie mieszkańcy takich krajów muszą żyć z niesprawnością. Jednak jak można usłyszeć od specjalistów nie zawsze da się konkretnie zdiagnozować przyczynę bólu kręgosłupa. 

Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa może mieć wiele przyczyn, dlatego odchodzi się już od zalecania pacjentom odpoczynku, czy zastrzyków jednak nadal się to zdarza. Mimo tego, że ból może ustąpić dość szybko, zawsze coś go powoduje. 

Cały proces bólowy rozpoczyna się od sygnałów jakie wysyłają nam nasze mięśnie, które ulegają przeciążeniu. Z czasem przeciążenie dotyka głębszych warstw naszego organizmu, a następnie dochodzi do zmian chorobowych. W takiej sytuacji można odczuwać bóle, które wiążą się z uciskiem na nerwy. Zazwyczaj są to bóle promieniujące, osłabienie mięśni oraz zaburzenia czucia. Takie objawy nie leczone, z czasem mogą prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych. 


Czy genetyka ma wpływ na ból kręgosłupa?


Często mówi się o tym, że skłonność do pewnych schorzeń jest dziedziczna. Naukowcy przeprowadzając badania dotyczące tego zagadnienia ustalili, że istnieje możliwość dziedziczenia skłonności bólowych. Okazuje się, że pewne genomy biorą udział już w tworzeniu rdzenia kręgowego, dlatego może od niego zależeć wrażliwość na ból. Wcześniej naukowcy pracowali już nad odpowiedzią na to pytanie i zdecydowanie jest ona twierdząca. Do pewnego stopnia o skłonnościach bólowych mogą decydować dziedziczne predyspozycje. 

 

Praca fizyczna, a ból kręgosłupa


Naukowcy przeprowadzając badania zbadali dane medyczne 26 milionów pacjentów z czego wynikało, że z bólem w tym przypadku zmagało się 4,5%. Co ważne, w grupie osób otyłych odsetek wynosił 16,8%, wśród palących – 16,5%, a w przypadku pijących wynosił – 14,7%. Mimo tego, że sam ból może wzmagać te zaburzenia, to naukowcy mówią wprost, że czynniki są pewnym ryzykiem problemów  z kręgosłupem. 


Jeśli chodzi o prace fizyczne, panuje powszechna opinia o tym, że zazwyczaj to one wpływają na bóle kręgosłupa. I rzeczywiście coś w tym jest! Ryzyko bólu kręgosłupa gwałtownie wzrasta podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, przenoszenia i chwytania w nieodpowiedni sposób. Najważniejsze aby wszystkie czynności fizyczne wykonywać starannie i z rozwagą. Badania pokazują, że warto skupić się na wykonywanej czynności, bo chwilowa dekoncentracja może wpływać na zagrożenie bólowe. 

Mimo tego, że częściowo bóle kręgosłupa mogą być dziedziczone, to większość z nich jest nabyta w trakcie naszego życia. Pojawiają się zazwyczaj wtedy kiedy z naszej strony dochodzi do zaniedbań. Przyjmowanie nienaturalnej pozycji w pracy, pochylanie się w nieodpowiedni sposób, czy siedzenie w nieodpowiedniej pozycji mogą powodować bóle kręgosłupa. Dlatego kwestia naszego zdrowego kręgosłupa leży tak naprawdę tylko w naszych rękach. 

 

Czy pogoda ma wpływ na bóle?


Według naukowców prowadzących badania nad bólami kręgosłupa zdecydowanie nie. Osoby przewlekle zmagające się z takim schorzeniem próbują powiązać je z panującą pogodą, jednak jak wynika z badań pogoda nie ma wpływu na  ból kręgosłupa.

 

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa i o niego dbać?


Dzięki prowadzonym przez naukowców wieloletnich badań i obserwacji, z roku na rok można wprowadzać w obieg nowe zalecenia dotyczące radzenia sobie z bólami kręgosłupa. Aby szczególnie zatroszczyć się o kręgosłup zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, rehabilitację, czy jogę. Natomiast warto jest zrezygnować z niepotrzebnych badań i dużych ilości leków. 

Dodatkowo wpływ na nasze doświadczenia bólowe może mieć psychologia, gdzie przy użyciu terapii poznawczo-behawioralnej można zredukować stres. Jednak trzeba pamiętać, że o takim leczeniu zawsze musi zadecydować specjalista, który ustali przebieg całego leczenia. My sami musimy zadbać o nasz kręgosłup i wspierać go, a kiedy pojawiają się pewne problemy, symptomy od razu reagować. 

Jak mówią specjaliści środki przeciwbólowe, zastrzyki jedynie maskują problem a nie pozbywają się go. Dodatkowo osoba korzystająca z takich półśrodków z czasem może bagatelizować problem, który z czasem rośnie do niebotycznych rozmiarów.


Dbajmy o swoje kręgosłupy, bo to one są podporą naszego organizmu!

Czytaj więcej

TUTAJ przeczytasz o najlepszych metodach na leczenie haluksów.

Więcej porad