Pielęgnacja osób z inkontynencją

Pielęgnacja osób z inkontynencją

Inkontynencja lub wysiłkowe nietrzymanie moczu to rodzaj inkontynencji związany z osłabieniem mięśni miednicy. Inkontynencja ta pojawia się podczas szybkiego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje u chorego niekontrolowane oddanie moczu. U chorych dochodzi do tego podczas zwiększonego napięcia mięśni brzucha przy takich czynnościach jak śmiech, kichanie, kaszel, ale także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Dotyka to najczęściej kobiety po wielokrotnych porodach, osoby cierpiące na nadwagę, ale także osoby starsze, ze względu na starcze osłabienie mięśni.

Inkontynencja może byś spowodowana szeregiem okoliczności. Gdy ktoś z rodziny zachoruje, pojawi sie na świecie chore lub niepełnosprawne dziecko, rodzice zestarzeją się. Zazwyczaj  jest to nowa i bardzo wstydliwa sytuacja dla wszystkich. Nie należy rozpaczać ponieważ jest wiele sposobów aby sobie z zaistniałą sytuacją poradzić.  Ważne jest, aby otrzymać rzetelne informacje na temat pomocy w takim momencie. Gdzie i jakie  zakupić niezbędne produkty i jak uzyskać refundację. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja osób z inkontynencją.

Zalecenia podczas opieki osobą z inkontynencją:

  • pacjenci z nietrzymaniem moczu wypijali odpowiednią ilość płynów, ponieważ pijąc mniej dojdzie do zmniejszenia pojemności czynnościowej pęcherza moczowego, co doprowadzi do częstomoczu lub popuszczanie moczu.
  • prowadzili odpowiednią dietę, aby wyeliminować zaparcia powodujące nadmierne rozciąganie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zalegające masy kałowe uciskają na pęcherz oraz na cewkę moczową. Dochodzi wtedy do nadmiernego wypełnienia pęcherza i popuszczania moczu z przepełnienia.
  • zmniejszyć nadwagę. Otyłość powoduje osłabienie mięśni dna miednicy, co stanowi jedną z przyczyn nietrzymania moczu u kobiet
  • zapewnić łatwy dostęp do toalety.
  • prowadzić profilaktykę zakażeń dróg moczowych (w tym zastosowanie odpowiednich kosmetyków), ponieważ osoby starsze, długotrwale unieruchomione są mniej odporne na zakażenia.
  • wykonać trening pęcherza. Należy stopniowo wypracować taką częstotliwość opróżniania pęcherza (standardowo co 2-4 godz.), aby nie dopuścić do nadmiernego jego wypełnienia i zapobiegać pojawianiu się naglących parć na pęcherz.
  • wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.

Ogromną pomocą w opiece nad przewlekle chorymi są produkty chłonne typu pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, czy wkładki urologiczne dobierane w zależności od stopnia choroby. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór dostępnego asortymentu. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje z profesjonalistami, którzy udzielą odpowiednich zaleceń oraz dobiorą odpowiednie środki pielęgnacyjne. Formularz kontaktowy znajduje się po prawej stronie. 

Inkontynencja – dostępne artykuły

PIELUCHOMAJTKI

Pieluchomajtki są poleca się szczególnie dla pacjentów leżących z średnią lub ciężką inkontynencją. Pochłaniają nieprzyjemny zapach, redukują rozmnażanie bakterii, nie zawierają lateksu, są oddychające i testowane dermatologicznie.

MAJTKI CHŁONNE

Majtki chłonne są idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które mimo inkontynencji są w stanie samodzielnie korzystać z toalety.

PIELUCHY  ANATOMICZNE

Przeznaczone są dla osób, które cenią dyskrecję i komfort połączone z doskonałą ochroną przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Pochłaniają nieprzyjemny zapach, redukują rozmnażanie bakterii, nie zawierają lateksu, są oddychające i testowane dermakologicznie.

WKŁADKI UROLOGICZNE

Poleca się je osobom z lekkim bądź średnim stopniem inkontynencji. Wkładki posiadają anatomiczny kształt przez co idealnie dopasowują się do ciała, a także wewnętrzne falbanki boczne zapobiegające wyciekom.

PODKŁADY HIGIENICZNE

Spełniają funkcję zabezpieczenia bielizny pościelowej i materaca. Ich wierzchnią warstwę stanowi specjalna włóknina, a spodnią impregnowana folia izolacyjna zapobiegająca ślizganiu się po bieliźnie pościelowej.

PRZEŚCIERADŁA NIEPRZEMAKALNE

Stosowane są dla pacjentów nie trzymających płynów fizjologicznych, unieruchomionych, którzy dłuższy czas spędzają w łóżku. Prześcieradła PNSK z dzianiny bawełnianej i powłoki PCV. 

Dowiedz się o refundacji  z NFZ na środki dla osób zmagających się z inkontynencją. Przeczytaj TUTAJ.

Więcej porad