Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Pielęgnacja odleżyn

udar mózgu

Pielęgnacja odleżyn powinna zostać wprowadzona  natychmiast po pojawieniu się takich zmian, ważne jest natychmiastowe podjęcie działania. W pierwszej kolejności należy ustalić stopień odleżyny, następnie dobrać odpowiedni plan leczenia I wdrożyć go życie. Warto zastanowić się, co było przyczyną powstania odleżyny, by zapobiec jej nawrotowi, powstaniu kolejnych I uskutecznić leczenie. Aby poznać sposoby profilaktyki odleżynowej, zapraszamy do naszego artykułu .

Na skróty:

Klasyfikacja odleżyn

By pielęgnacja odleżyn była skuteczna , trzeba ją najpierw klasyfikować. Służy do tego wiele skal, ale najbardziej powszechnie używana to skala odleżyn według Thorrance’a, która dzieli rany na V stopni:

  1. Blednące zaczerwienienie – po lekkim ucisku blednie, co informuje nas o tym, że mikrokrążenie nie jest jeszcze uszkodzone.
  2. Nieblednące zaczerwienienie – po ucisku, zaczerwienienie utrzymuje się. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia mikrokrążenia. Jest to odleżyna boląca, może pojawić się obrzęk, uszkodzenia naskórka I pęcherze.
  3. Uszkodzenie na pełnej grubości skóry, gdzie brzeg rany jest dobrze odgraniczony, otoczony obrzękiem I rumieniem. Rana jest wypełniona czerwoną tkanką lub żółtymi masami (są to rozpadające się tkanki)
  4. Uszkodzenie jest głębsze, obejmuje tkankę podskórną. Brzeg odleżyny jest dobrze odgraniczony, martwica może dotyczyć tkanek otaczających, a dno rany może być pokryte czarną martwicą
  5. Zaawansowana martwica, która dotyka już mięśni I powięzi, a nawet może obejmować stawy I kości. W ranie obecne są rozpadające się masy tkanek wraz z czarną martwicą.

Dodatkowy sposób oceny odleżyn

Aby dobrać odpowiednią pielęgnację odleżyny i materiały, oprócz oceny stopnia należy również ustalić etap gojenia. Służy do tego tzw. System kolorowy:

  • Rany czarne – sucha I twarda martwica – zadanie to rozpuszczenie martwej tkanki I oczyszczenie rany, a następnie utrzymanie jej w wilgotnym środowisku
  • Rany czerwone – pojawienie się czerwonej ziarniny – celem jest pobudzenie/utrzymanie ziarninowania, poprzez utrzymanie wilgotnego środowiska oraz w przypadku pojawienia się obfitego wysięku – pochłonięcie go
  • Rany żółte – martwica rozpływa się – celem leczenia jest oczyszczenie rany i pochłanianie wysięk
  • Rany różowe – rana jest w fazie regeneracji – celem leczenia jest stymulacja wzrostu naskórka

Pielęgnacja odleżyn- jak to robić?

Po ustaleniu stopnia I charakteru odleżyny można przystąpić do leczenia. Najlepiej udać się na wcześniejszą konsultację z lekarzem, lub pielęgniarką, która pomoże dobrać odpowiedni plan działania I nauczy prawidłowego dbania o ranę. Bardzo ważne jest wsparcie osoby chorej poprzez życzliwość, troskę oraz zrozumienie. Poprawienie samopoczucia chorego motywuje go do współudział w leczeniu I tym samym przyspiesza gojenie ran.

Leczenie ogólne odleżyn

Ogólne leczenie polega na kontynuacji działań profilaktycznych I dbanie o ogólny stan zdrowia chorego. Osoba z odleżyną powinna mieć dobraną odpowiednią dietę, w razie niedoborów konieczna może być suplementacja białka, witamin, mikroelementów. Ważne jest prawidłowe nawodnienie. W leczenie odleżyn nie można zapominać o leczeniu chorób towarzyszących, takich jak: cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia metaboliczne I krążeniowo-oddechowe. W przypadku tych drugich skuteczna może okazać się rehabilitacja bierna I stosowanie drenażu limfatycznego.

Leczenie miejscowe odleżyn

To oczyszczenie ran, a następnie stosowanie opatrunków wykonanych z biologicznych, syntetycznych I półsyntetycznych materiałów, które: utrzymują prawidłową (wysoką) wilgotność rany, hamują rozwój bakterii, rozpuszczają uszkodzone i martwe tkanki, pobudzają proces ziarninowania, nie przylegają bezpośrednio do rany, usuwają nadmiar wysięku, mogą być długo utrzymywane na ranie, są wodoodporne, zmniejszają ból rany, są nietoksyczne, nie powodują alergii, są odporne na uszkodzenia, są dostępne w różnych rozmiarach i są łatwe do założenia i usunięcia

Opatrunki można podzielić na 8 grup: hydrokoloidy, opatrunki hydrofiber, hydrożele, półprzepuszczalne błony poliuretanowe, dekstranomery, opatrunki poliuretanowe, alginianowe I opatrunki złożone.

Sklep Senioralny posiada w ofercie krążki i kremy przeciwodleżynowe, zobacz więcej o sklepie Senioralny na naszym facebooku!

Więcej porad