Duży wybór

Produkty sprawdzonych marek

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Bezproblemowe zwroty

14 dni nabezłatny zwrot

Kategorie wpisów

Przygotowanie domu dla osoby chorej na Alzheimera

alzheimer

Pojawienie się Alzheimera to trudny moment i wymaga zapewnienia osobie chorej komfortu i bezpieczeństwa. Większość ludzi, którzy cierpią na tę przypadłość spędza najwięcej czasu w swoim domu i to właśnie dlatego należy stworzyć mu tam przyjazną przestrzeń. Z racji tego, że chory ma specyficzne potrzeby, a jego sprawność fizyczna pogarsza się, mieszkanie powinno być bezpieczne, z jak najmniejszym ryzykiem zrobienia sobie krzywdy, a także funkcjonalne, by ułatwić chorej osobie wykonywanie codziennych czynności.

Na skróty:

Pokój chorego – co przygotować?

W przypadku Alzheimera bardzo ważne jest, by chory miał swoje własne miejsce, które dobrze zna. Dlatego powinien mieć przygotowany pokój, który będzie dla niego bezpieczną przestrzenią. Powinien być on urządzony prosto i funkcjonalnie.

Przede wszystkim, musisz pozbyć się z pokoju wszelkiego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów, czyli mało stabilnych mebli, dywaników, szklanych i ostrych rzeczy, a także kabli i przewodów z podłogi. Dodatkowo, meble powinny być poustawiane pod ścianami. Wszystko po to, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zrobienia sobie krzywdy oraz by zapewnić choremu swobodę w poruszaniu się.

W pokoju powinno znajdować się wygodne łóżko. Jeśli chory jest leżący najlepiej łóżko rehabilitacyjne (https://senioralny.pl/lozko-elektryczne-czterosegmentowe-prometal-elbur-pb-331/), umożlwiające zmianę pozycji. Najlepiej, by było wyposażone w specjalną drabinkę, która ułatwi podnoszenie do pozycji siedzącej (https://senioralny.pl/drabinka-do-lozka-5-szczebli-halcamp/) oraz specjalny materac przeciwodleżynowy (https://senioralny.pl/materac-przeciwodlezynowy-rurowy-gm-tks-2012-b-timago/) i nakładkę higieniczną chroniącą materac przed zabrudzeniem i zamoczeniem.

Jak powinna wyglądać reszta mieszkania?

Pamiętaj, że osoba cierpiąca na Alzheimera zazwyczaj miewa trudności z koordynacja ruchową, więc zadbaj o to, by zapewnić w mieszkaniu jak najwięcej wolnej przestrzeni. Tak, jak w pokoju chorego, również w pozostałej części domu meble powinny być poustawiane pod ścianą, a wszelkie dywaniki powinny zniknąć, by nie dopuścić do groźnego dla zdrowia upadku.

Szczególne udogodnienia muszą pojawić się także w łazience i toalecie. Przede wszystkim zadbaj o uchwyty (https://senioralny.pl/uchwyty-lazienkowe-lakierowane-vermeiren/) i poręcze ścienne, które ułatwią wychodzenie z wanny i prysznica oraz siadanie i wstawanie z toalety.

Pod prysznic warto wstawić specjalny taboret (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-obrotowy/)  lub krzesło (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-z-oparciem-i-siedziskiem-typu-u/), umożliwiające wygodną kąpiel lub zamontować przy ścianie siedzisko (https://senioralny.pl/taboret-prysznicowy-przyscienny-timago/), żeby jak najbardziej ułatwić choremu wykonywanie czynności higienicznych. Jeśli dysponujesz wanną, pamiętaj by na jej dnie położyć specjalną matę antypoślizgową (https://senioralny.pl/mata-antyposlizgowa-do-wanny/).

Dodatkowe porady

Jest kilka rzeczy o których musisz pamiętać, opiekując się osobą chorą na Alzheimera:

  • Usuń niebezpieczne przedmioty – ostre narzędzia, zapalniczki, a nawet noże i widelce powinny zniknąć z zasięgu chorej osoby, by nie zrobiła sobie krzywdy. Najlepiej trzymaj je w zamkniętych szafkach.
  • Schowaj leki i środki czystości – chory ma kłopoty z pamięcią i koncentracją, więc może bardzo łatwo się pomylić, dlatego schowaj wszystkie tabletki oraz środki chemiczne.
  • Zabezpiecz gniazdka i urządzenia elektryczne – chory nie powinien używać bez nadzoru rzeczy takich, jak pralka, kuchenka, elektryczny czajnik czy nawet suszarka. Pamiętaj również, by zabezpieczyć specjalną osłoną gniazdka, kable czy przedłużacze, by nie dopuścić do żadnego wypadku.

Orzeczenie o niepełnosprawności – jakie korzyści?

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Wystawiane jest przez wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest to podstawa do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów.

W ramach posiadania takiego orzeczenia, osobom niepełnosprawnym przysługują liczne uprawnienia, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – osoby niepełnosprawne mogą załatwiać swoje sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
  • pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
  • ulgi na przejazdy,
  • niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
  • możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
  • ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć oświadczenie o niepełnosprawności, zajrzyj tutaj. (https://senioralny.pl/jak-uzyskac-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci/)

Więcej porad